| Reyskate99 a întrebat:

Am o problema la comp.se tot stinge singur fara a face nimic.si dupa ce se stingea il aprindeam, si iar sa stingea si il aprindeam dupa care ramanea un timp aprins si in ultimul timp se stinge, il aprind, se stinge il aprind, se stinge, il aprind si ramane un timp aprins. funda

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Desfa de la procesor(scoate din priza!) radiatorul, apoi uita-te pe interior ca are o pasta albicioasa.Asta trebuie sa fie moale(vaselina). Daca nu este si este tare si sfaramicioasa inseamna ca ea este buba nu mai transfera caldura spre radiator si devine un izolator si procesorul se supraincalzeste din cauza nedisiparii calduri in exces.Solutie: Sterge bine cu o carpa inmuiata( nu fleasca!) in spirt si sterge radiatorul bine.La procesor grija deosebita, pune pe varful degetului carpa si doar asa sterge. Atentie mare sa nu ramana franjuri de la carpa si sa agati componente de pe procesor ce le poti rupe si strici procesorul! Cureti doar patratelul sticlos ca ala transmite caldura(cipul) cu atentie deosebita! Apoi ungi cu vaselina siliconica (gasesti la magazinele de calculatoare sau la piese auto ca ulei siliconic in extremis numai daca nu gasesti vaselina!) apoi pui o picatura pe centrul cipului procesorului, la fel procedezi si la radiator (cooler) apoi le reasezi la locul lor.Atentie la clemele ce compacteaza cele 2 componente sa fie bine intrate in locas, sa nu sara ulterior mai ales daca sunt de tabla provoaca un scurt mortal pentru comp.Ventilatorul testeaza-l sa se invarta f usorrr, sterge-l de praf, curata eventualele incrustari de praf de la aripioarele radiatorului si ventilatorului.Sufla praful din comp, verifica si la sursa printre fantele de tabla sa se invarta usor elicea etc.Cu un aspirator poti face o curatenie aspirand si zgandarid praful cu o pensula cu fir lung,(lung ca sa nu atinga cotorul pensulei piesele din comp) etc.Verifica sa bagi alimentarea la ventilatorul procesorului,sa nu nu fi iesit ceva mufe,pamblicile de la hard etc,ram-ii sa fie bine infipti in locasul lor,sa nu fie praf in jurul lor,si apoi pornest-l. Urmareste ventilatorii INTODEAUNA CEL AL PROCESORULUI apoi al sursei, lasa-l sa mearga, la inceput va iesi ceva praf.Vezi de se mai stinge,daca nu este ok. Daca persista poti testa o placa video chiar mai slaba,scoate conectorii de alimentare de la hard,cdrom,sa excluzi o eventuala problema la ele (nu ai nevoie pe moment de windows, ci de o stabila functionare si asa numai in bios)sa te asiguri ca nu ele sunt de vina. Daca tot persista inlocuiesti pentru probe sursa, placa de baza fiind ultima si cea mai "grea" componenta de inlocuit.Ramii ar ramane ultimi in lista "suspectilor".Fa un reset la bios prin scoaterea bateriei.Bafta

| Mickulash a răspuns (pentru traveler):

Felicitari si respect. Ai dat o explicatie excelenta. aceasta este rezolvarea, am ramas surprins vazand ca ai dat o explicatie atat de buna. felicitari. ai vot din partea mea. meriti funda, sper sa ti-o dea.bafta.

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Este ori coolerul, ori sursa.

| stefan110310 a răspuns:

Incearca sursa. cauta o alta sursa pentru test. Ai grija la puterea ei. Daca e prea mare se inchide pc daca e prea mica ori nu porneste ori se inchide la un mom dat. In general e una de 350-400W. Ai grija. Sa ne zici si noua ce si cum

| stefan110310 a răspuns:

Oricum poate sa aiba mai multe cauze. eu zic sa le iei in ordine. uite-te la ram vezi sa nu fie praf pe el. dupa aia scoate placa video(cum a mai zis cineva) in caz ca ai si o placa video integrata. la final iti mai raman procesorul si sursa. daca ai folosit calculatorul in ritmul normal ca si pana acum, atunci sari direct la sursa. multa bafta

| Mariusfreek a răspuns:

Vezi sa nu fie windows-ul virusat, am avut si eu probleme cu pc-ul meu se restarta, a trebuit sa schimb windows-ul! Ai antivirus? Si iti da vreo eroare cand se stinge?

| sorina_1401 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema am chemat un specialist si mia reparat culerul deci concluzia la pc tau este culerul de la unitate nu se raceste cum ar trebui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vezi ca posibil sa fie de la placa video...scoate placa video din slot si incearca sai dai drumu... daca merge trimite placa video la garantiewinking bafta sper ca te-am ajutat

| Mally98 a răspuns:

Pff te inteleg.
Asa face si la minecrying(

| patricia76 a răspuns:

Este din cauza sursei trebuie schimbata costa cam 70-100 leibig grin