| Ferii a întrebat:

Salut, de ce cand ma duc sa instalez windows 10 nu ma lasa sa mai fac partitii?
Acolo exista doar unul, cum pot sa rezolv problema asta?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Https://mk0intowindows84fvao.kinstacdn.com/......_thumb.jpg

ca sa faci alte partitii, trebuie sa ai un spatiu nealocat.

Daca tu spui ca ai doar o partitie, (pe care este sau a fost instalat Windowsul),
pentru a crea mai multe, trebuie sa:
1. o stergi pe cea existenta, INSA ATENTIE, VEI PIERDE TOT DE PE EA!
2. apesi NEW, si vei vedea acolo un numar, ce reprezinta marimea partitiei, si a intregului spatiu de pe acel HDD.
Daca doresti doua partitii identice ca marime, imparti acel numar la 2.
Daca doresti sa aiba marimi diferite, poti aproxima, sau poti calcula aproximativ noua marime, stiind ca 1024MB reprezinta un GB...
La finalul acestei operatii, vei obtine o noua partitie, si un spatiu nealocat.
Selectezi cu mouse-ul spatiul nealocat, si repeti pasii (New...)