| ESA1899 a întrebat:

De curand am achizitionat un laptop DELL E5430 cu procesor Intel Core i5-3340M, 2.7Ghz, 8GB RAM, HDD 120GB SSD cu placa video integrata HD GRAPHICS 4000, iar viteza de rotatie find 7200 rpm.
Bun, intrebarea mea este urmatoarea: Ce jocuri pot rula in conditii optime? Daca se poate niste exemple. Imi va merge bine photoshop-ul? Laptop-ul este bun pentru editari video, photoshop etc. vreau sa fac si programare cu el.
Vreau un raspuns cat mai detaliat. Ofer funda celui care ma va ajuta.
P.S: Stiu ca laptop-ul nu e pentru jocuri deoarece are o placa video integrata, dar totusi, as vrea sa stiu cam ce m-as putea juca.
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| AlexandruG1 a răspuns:

Lol dota, cs go, poate ceva jocuri indy, e laptop totusi si e integrata nu poti sa ai asteptari mai mari de atat, portal 2, The Walking Dead telltale iar o sa-ti mearga ok, paladins 30-40 fps, skyrim pare ca merge ok fallout 3, mai cauta pe internet hd 4000 gaming. astea miau venit prin cap

6 răspunsuri:
| ESA1899 explică (pentru AlexandruG1):

Multumesc mult. Mai astept ceva pareri. Am cautat si pe net, dar am vrut sa fiu sigur. O sa incerc imediat toate jocurile sa vad cum imi merg.

| RAY a răspuns:

Viteza de rotatie a ce anume e de 7200 rpm? Ca ssd de 9 ori x mai mare viteza, vezi ca spatiu ai putin, acel laptop nu-i pentru editare video sau foto nici pentru jocurii, e doar pentru home user atat

| ESA1899 explică (pentru RAY):

120GB e putin? Tu crezi ca bag 1000 de jocuri pe el? De ce sa nu fie pentru editare video sau foto? Din cauza cap. de stocare? laughing

| RAY a răspuns (pentru ESA1899):

Placa video e slabuta, man eu spuneam sa adaugi un hard extern pentru date

| Cristi9025 a răspuns:

Nu nu nu... HD 4000?!?! In 2017?!? Am si eu un laptop cu i7 3300 (si ceva) si aceeasi placa HD4000 (din 2011 laptopul) si e un esec total ( Am facut mici modificari la laptop : avea pentium 2117u si am pus i7 in loc doar la 150 dolari, 8gb ram ca avea doar 4gb, si un ssd Samsung evo 750 500gb). Gta 5 daca dai pe butonul PLAY cu orice moduri si patchuri si preseturi si boost-uri iti da crash dupa 3 sec ce ai apasat pe PLAY nu te baga in joc scrie doar GTA V stopped working, paladins totul low (fara filmare) minim 3 FPS, Average 24, Max 42. LOL cele mai slabe setari cam 45 ( e chiar bine ), Minecraft pe low maxim fps cand te uiti pe cer 170 fps (fps-uri detectate cu F3), Nfs most wanted 2012 pe medium 30-40 fps, nfs rivals 20-30 fps pe low, CS:GO 30-50 Fps totul pe low, GTA 4 tot tot pe setarile minime 20-40fps... dati si tu seama cam cum se descurca al tau totusi poate o avea al meu o problema ca e vechi dar cam asa cred ca s-ar descurca si al tau

| ESA1899 explică:

UP! mai astept niste pareri.