| Gheorghe_Alexandru_1990 a întrebat:

Salut de curand doresc sa imi schimb Windows-ul Xp cu windows 8.1 si nu stiu daca totul este compatibil. La cerintele de sistem totul este cum trebuie dar nu stiu la procesor.Am descarcat CPU-Z si m-am interesat daca am PAE, NX si SSE2. Eu am la instructions doar SSE2 si vreau sa stiu daca merge. Am 1gb ram procesor Intel pentium dual core de 2. 6GHz iar numele procesorului este Intel Pentium E5300. Placa video este Intel G33/G31 Express Chipset Family. Va multumesc anticipat pentru raspunsurile folositoare si cele nefolositoare si sa ma scuzati ca v-am rapit timpul cu aceasta intrebare.

Multumesc!

10 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Dar modelu placi de baza nu neai zis. La ram cat ai tu 1 gb mai bine ramai la xp ca o sa te chinuie windowsu 8. Daca 3 gb era perfect dar asa la 1 e nasol. Ramai la XP

| catafan a răspuns:

Daca pui win8.1 x86 nu este nici-o problema nici cu ramul nici cu procesorul, daca mai pui ceva ram in pc va trebui x64, oricum ce ai tu acolo e perfect compatibil cu win8.1. Sfatul meu e sa-ti pui windows 7!

| dge18 a răspuns:

Procesorul e cat de cat bun. Placa video nu se baga in categoria "windows" aia e pentru jocuri. Iti trebuie minim 2-4gb Ram! Altfel nu-ti merge windows 8.1!
Bafta! happy

| RAY a răspuns:

Nici 7 nu meerge ok da 8 sa fim seriosi, baga macar 2 gb cel putin si atunci da macar un 7, vezi procesorul, ram, placa video, unde mai pun ca si antivirusul nu are ce face cu un 1 gb de ram de ala de top

| stlucian a răspuns:

Pentru ce ai tu e bun Win 7 dar tot mai ai nevoie de ceva ram. Oricum Win 7 e mai bun momentan fata de 8 iar daca vrei jocuri tot win 7ultimate e mai bun/compatibil(are otiunea de compatibilitate). Poate si win8 sa o aiba dar eu am trecut de la XP la 7 dar am 2 GB RAM. Daca placa de baza suporta 2 GB atunci mai bine mai cumperi o placuta de 1GB(cu aceeasi frecventa ca prima)si nu o sa ai probleme.
Acum depinde daca vrei sa investesti, va merge si asa win7 cu procesorul pe care-l ai fara modificari:

http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/system-requirements

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Win 8 e o porcarie. Win 7 e stabil dar era ideal sa ai ceva RAM. La win XP trebuie sa ai grija cu driverele... sa gasesti totul compatibil. Si pentru Numele... mai pune niste RAM in scula aia ca nu-s o avere!

| Legend123 a răspuns:

Ramai la xp ai prea putini gb ram iti va merge cam greu pc-ul pe windows 8 si nu e nici bun mai bun e 7 dar iti trebuie macar 2 gb ram daca iti mai pui 1 gb ram poti baga windows 7 dar asa cum e acum ideal ar fi windows xp

| BlizzardOnly a răspuns:

Iti merge! Dar ai prea putin ram! o sa mearga greoi. procesorul e ok.

| Gheorghe_Alexandru_1990 explică:

Baieti imi voi achizitoina 4gb/ ram deci problema procesorului ma intereseaza