| EdyEdyson a întrebat:

Salut,de la un timp la pc nu-mi citeste al 2. lea hard, de curand i-am reinstalat windowsu si degeaba... in bios nu stiu sa umblu si jumper nu stiu cum sa il pozitionez. Putin ajutor va rog?

2 răspunsuri:
| cby a răspuns:

Daca este asa cum zici si HDD a mers inainte dar nu si acum:
Unitatea centrala a suferit vreun soc la transport/manipulare? Verifica atunci cablurile de alimentare si date si vezi daca si-a revenit asa. ATENTIE! Cu calculatorul inchis si intrerupatorul sursei pe OFF sau scos cablul din el!
Stiu, e elementar, dar uneori pierdem din vedere tocmai lucrurile simple. happy

| EdyEdyson explică (pentru cby):

Am facut asta. Am cateva optiuni. 1. ori nul mai citeste. 2. s-a ars hdd-ul. 3. nu am jumper pe el si poate din cauza asta nu mai merge acuma (dar ianainte a mers) Vro idee?