| InstinctKDZ a întrebat:

Deci de vreo 3, 4 zile calculatorul meu merge foarte foarte greu. L-am curatat de praf si nu s-a remediat.Fisiere in el nu are nici macar pe jumatate care sa-l ingreuneze...jocuri numai spun ca am doar 4. Eu cred, ca este de la rami.Eu am 2 GB ram dar de cand mi-am reinstalat windows`ul imi arata ca am doar 512 ram. Aveti vreo sugestie? Virusi nu cred, ca am.Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| ITHelper a răspuns:

Tu nu crezi ca ai virusi, dar este foarte posibil si asta.Revenim imediat.
Daca nu crezi ca este de la virusi, atunci este de la registri. Incearca sa faci un clean-up la TOTI, adica ia programul de la lavasoft sau tune up 2013, si dai la "clean registry" sau "curatare registri" gasesti tu.
Stiu cum este sa ti se intample asta..mai ales cand ai foarte putine lucruri in pc.
Si acuma..in legatura cu virusii. Ia-ti Kaspersky Pure(sau care vrei tu, dar sa fie cel mai recent), si dai o scanare completa, si incerci sa elimini tot ce gasesti suspect. Am zis kaspersky PURE, deoarece antivirusul respectiv, scaneaza fiecare fila in parte, cu tot cu continutul ei..adica scaneaza profund, si gaseste problemele.
Poti lua si alt anti-virus, daca nu vrei kaspersky, si de asemenea sa stergi tot ce gasesti..La tine poate fi vorba de un virus HEURISTIC, asa zis si HEUD.
Daca nu iti v-a gasi nici un virus, atunci probabil ai un malware mai minuscul care nu il detecteaza. Ia-ti Malwarebytes, dai complete scan, si la final intri si in carantina, bifezi tot ce este acolo, si dai stergere.
Sigur te va ajuta ce am zis mai sus!
Bafta! Funda?

| InstinctKDZ explică (pentru ITHelper):

Iti dau funda pentru ca s-ar putea sa fie bine ce ai spus tu. O mica intrebare mai am nu ai si tu cumva un link de download pentru programul cu registrii big grin Mersi!

| ITHelper a răspuns (pentru InstinctKDZ):

Sigur!:-pentru cel de la lavasoft : http://www.lavasoft.com/free_download/trial/ (il gasesti sub numele de Registry Tuner)
-pentru tune up : http://www.tune-up.com/
-mai este unul de la glarysoft care isi face si el treaba : http://www.tune-up.com/ (pe acesta il incerci daca nu merg celelalte de mai sus)
Si am sa mai adaug o mica paranteza..mai poate fi vorba si de un mic update daca zici ca iti merge asa..sunt mai multe cauze..acuma incearca cele spuse pana acum, si daca nu merg, sa imi zici.dar NU ARE CUM SA NU MEARGA;)

| InstinctKDZ explică (pentru ITHelper):

Ok mai mentionez ceva.Am avut windows 7 ultimate si am bagat windows 7 home premium.Ei bine pe ala imi arata ca am 2 gb ram pe asta imi spune ca am doar 512 mb.Sa fie si de la ramii astia asa mici? :s

| ITHelper a răspuns (pentru InstinctKDZ):

Nu cred ca este din cauza asta. poate nu tii citeste cum trebuie..este doar o mica eroare, dar ei inca sunt acolo, si atata timp cat ii ai in pc, nu cred ca e de la ei.

| lungumihai69 a răspuns (pentru InstinctKDZ):

Advanced SystemCare 6 este exccelent bafta

| InstinctKDZ explică (pentru ITHelper):

Gata am rezolvat mersii mult big grin

| ITHelper a răspuns (pentru InstinctKDZ):

Cu placare! happy

13 răspunsuri:
| raducuu a răspuns:

Cel mai bine e sa il duci la un service si sa le spui problema. Ei vor sti ce sa facabig grin

| lungumihai69 a răspuns:

Deschide si tu Task Manager si vezi ce-ai pe acolo, cat iti mananca din procesor diverse programe, cum sta procesorul in idle, memoria ram consumata..., Prin activitatea zilnica, computerul creeaza o multime de fisiere temporare care ocupa o importanta dimensiune pe hard. Nu o sa va vina sa credeti, dar se pot acumula chiar si cativa GB intr-o singura luna.
Cand un calculator porneste greu fara nici un motiv, aparent primul lucru care ar trebui sa-l faceti este sa instalati un program antivirus sau anti malware si sa porniti o dezinfectare.

Virusii si programele malware fura din resursele sistemului de operare si consuma banda de internet, caz in care sistemul va merge greoi si internetul va rula aiurea.
Stergand aceste fisiere, aveti posibilitatea de a va recupera memoria pierduta aiurea. Pentru a le sterge, folositi Disk Cleanup Tool din Windows: Start –> Programs –> Accessories –> Disk Cleanup. Daca desktopul tau este plin de icoane si fisiere, ar cam trebui sa faceti putina curatenie. Stergeti ce nu mai folositi, iar fisierele mutati-le in partitia D.

Un desktop incarcat mananca resursele calculatorului si va incetineste sistemul de operare. Daca vrei sa castigati si mai multa memorie, foloseste pe fundal in loc de imagine o culoare.bafta pote iti pote fi de folos

| InstinctKDZ explică (pentru lungumihai69):

Doar ca eu am foarte putine programe iar pe desktop e decat my computer recycle bin si doua iconite de jocuri big grin

| lungumihai69 a răspuns:

Salut program pentru registeri:Advanced SystemCare 6este exccelent bafta

| ITHelper a răspuns (pentru lungumihai69):

Da, este bun si el, dar lasa de dorit cand vine vorba de registri mai seriosi..adica detecteaza doar problemele MINORE, in timp ce alea mai serioase afecteaza tot happy..Totusi macar incerci sa ajuti lumea happy Tot asa!winking

| lungumihai69 a răspuns (pentru ITHelper):

Insă mi se pare oarecum un șantaj ieftin faptul că Antivirus Ad-Aware10.5 nu scanează automat mediile de stocare externe, atunci când sunt conectate la calculator oricum si tu vad ca ajuti...