| somerandomdude915 a întrebat:

Doresc sa achizitionez un TV, cam pana in 1500-1700 de lei. Am pus ochii pe un Philips 32PFS6402/12, full HD, cu ambilight. Singura chestie ce ma "deranjeaza" este faptul ca nu e 4K. Intrebarea mea este, are rost sa optez pentru un alt TV fara ambilight, dar 4K? Nu am buget de un Philips 4K cu ambilight pentru ca vreau sa achizitionez si un Logitech z906.

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Cu siguranță 4k e mai important decât ambilight. Din punctul meu de vedere, e doar un moft.

Am 4 televizoare în casă, toate sunt 4k. N-aș opta niciodată pentru altceva. Bine, doar dacă apare 8k :-)))

Gândește-te așa:
1. Aproape tot conținutul pe care-l vezi azi pe ecran e de calitate bună. Că e vorba de filme sau de YouTube / Netflix / HBO GO etc. (bănuiesc că vrei un TV smart, că altfel, ce rost are?). Peste 2-3 ani sigur tot ce pui pe TV va fi 4k sau mai bun. Nu vrei să te saturi de ecranul ăsta așa repede.
2. Ambilight există cam de 4-5 ani înainte de 4k. Dacă ar fi fost așa de interesant / spectaculos și publicul ar fi cerut asta, toți producătorii de TV ar fi găsit o modalitate să integreze tehnologia în dispozitivele lor. Dar n-au făcut-o. În schimb, toată lumea pariază pe 4k și mai mult.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai dioptrii mai mari de +/- 0.25, atunci cu siguranta nu vei observa diferenta intre 4k si full HD, chiar daca te uiti de la o distanta de 1m si diagonala este pana la 1m! big grin

Ambilight-ul insa te face sa ai percepere constanta ale culorilor, atat in lumina camerei, cat si in intuneric.