| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vreau sa mi achizionez un sistem de boxe pentru o camera care e oarecum mare si m am gandit, la Logitech z906.
Intrebarea mea este daca merita sa dau 1500 de lei in raport putere fidelitate pret?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Nici combinele n-au fost si nici nu sunt marea cu sarea. De fapt, majoritatea pe care le-am ascultat pe la amici au fost chiar cu mult sub un Microlab Solo 7 spre exemplu. In fine, eu ti-am recomandat sa incerci si altceva ca sa decizi ce-ti place. Caci nu poti sa spui ca nu-ti place sunetul dintr-un 2.0 fara sa-l incerci in prealabil.

Nu mi-ai raspuns ce suprafata are in final camera, dar presupun ca are >40mp. Avantajul e ca niste boxe potente vor suna excelent in camere mari pentru ca au unde sa se desfasoare. Dezavantajul e ca boxele potente costa, si mai costa si amplificarea necesara pentru ele.

Nu ai extrem de multe variante in bugetul acela. Pentru 2.0 pot sa-ti recomand Solo 9C care sunt un fel de Solo 7C (pe care le cunosc si confirm ca-s foarte bune la pretul lor). Nu garantez ca umplu prea usor o camera atat de mare, dar nu prea sunt boxe in gama aia de pret care o fac. Pentru 2.1, Edifier S530D e singura optiune (e un 2.1 decent, fara pretentii dar macar satelitii sunt din lemn si sunt pe 2 cai). Ar mai fi optiunea Edifier R2800 care nu se gaseste la noi dar il poti comanda din alte tari care ofera transport in Europa, iar garantia este evident internationala. Aceste Edifier cred ca ar fi mai optime decat Solo 9C pentru o camera mare (din specificatii cel putin).

Orice ai cumpara, nu uita de o placa de sunet dedicata daca nu detii una, minim un Xonar U3 sau echivalentul pe PCI, Xonar DG presupun.

http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-9c/
http://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/s530d-black/
http://www.lelong.com.my/......Sale-I.htm

11 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Sistemul e jalnic per total. Altceva in afara de bubuiala si huruiala nu poate. Devine logic doar daca te uiti la satelitii aia, ca sa nu intru in detalii tehnice sa mentionez cat de praf e amplificarea (dar aceasta e proasta pe la majoritatea sistemelor multimedia).

Pentru muzica, nici macar nu are rost, ca-i 5.1. Pentru filme poate fi ok din cauza SW-ului, insa satelitii la fel de praf raman.

| bogdan12321132231 explică (pentru Utilizator1234):

Eu am acasa Logitech x530 si se aud bine si vreau sa le duc la tara si la mine sa le inlocuiesc cu altele am o sufragerie mare

| bogdan12321132231 explică (pentru Utilizator1234):

Si ce recomandare ai avea? Pt o camera cam de 10 metri lingime?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Aproape orice sistem 5.1 din gama multimedia, fie Logitech, Genius si alte acareturi sunt la fel de proaste, fie ca sunt 200 fie ca sunt >1000 lei. Pentru muzica nu ai nevoie de 5.1 pentru ca in proportie de 90% muzica este inregistrata stereo, deci va fi redata tot stereo. Ma scuzi ca-ti spun, dar daca zici ca X530 suna bine, ai experiente minime cu scule proaste in domeniul asta si din cauza asta risti sa fii prostit de marketing la fel ca majoritatea, de sisteme ca Z906. Incearca un sistem 2.0 decent (chiar si din gama multimedia) pe 2 cai cu midbas de 16.5cm, tweeter, filtre decente si incinte din lemn si abia apoi iti vei face o idee despre cum ar trebui sa suna relativ bine un sistem audio. Atentie insa ca vei "scapa" de huruiala de SW (care de fapt e o distorsiune). Daca tie iti place sa baraie o cutie de genul ala, te poti orienta catre un 2.1 (unde capeti bubuiala dar pierzi medii, inalte, soundstage, etc).

Am nevoie de suprafata camerei ca sa-ti pot spune in mare daca si ce sistem va fi in stare sa umple acea suprafata. Cu toate ca presupunand ca latimea are si ea >5m, va fi nevoie de ceva foarte potent si ca volum si ca rezerva de putere. In fine, lasa-mi un buget si suprafata in metri patrati.

Intre timp, daca ai ocazia, incearca diverse sisteme audio 2.0 sau 2.1 (din diverse game de buget) la prieteni sau in magazinele din oras ca sa-ti formez nitel urechea si macar sa stii ce asteptari ai de la un sistem audio.

| bogdan12321132231 explică (pentru Utilizator1234):

Sa zicem 1000 de lei, cand ascult muzica la boxele alea Logitech eu poate cred ca se aude normal, dar de multe ori aud basul si bubuiala. Un vecin are o combina Sony 2.0 si se aude bine n-am stat sa fac o comparatie fata de sistemul meu, dar suntele se aud mai clar.

| bogdan12321132231 explică (pentru Utilizator1234):

Ms, de sfat probabil ca o sa le aleg pe solo 9c mi se par mai ok

| Utilizator1234 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Pentru putin. Daca nu ai placa audio dedicata si nu dispui de fonduri pentru una momentan, leaga-le prin COAX sau Optic ca sa functioneze pe DAC-ul integrat al boxelor, care este peste o placa audio integrata banala.

| bogdan12321132231 explică (pentru Utilizator1234):

Am un laptop, dar nu stiu cat de buna e placa e realtek elaptopu e Samsung are i5 2450m 6gb ram Intel hd gra 3000 si gt 520mx

| Utilizator1234 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Toate placile integrate sunt vai de capul lor. In special cele de pe laptop. Din pacate la laptop nu ai nici coax nici optic, deci nu te poti folosi de DAC-ul din Microlaburi. Incearca sa faci efortul pana la un Asus Xonar U3 (care-i pe USB), diferenta fata de integrata e de la cer la pamant. Am avut placa pe mana vreo 2 saptamani de teste si comparatii acum ceva timp si stiu ce poate. Duce fara probleme (si fara prea mari pretentii ce-i drept) chiar si sisteme mai scumpe.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nici combinele n-au fost si nici nu sunt marea cu sarea. De fapt, majoritatea pe care le-am ascultat pe la amici au fost chiar cu mult sub un Microlab Solo 7 spre exemplu. In fine, eu ti-am recomandat sa incerci si altceva ca sa decizi ce-ti place. Caci nu poti sa spui ca nu-ti place sunetul dintr-un 2.0 fara sa-l incerci in prealabil.

Nu mi-ai raspuns ce suprafata are in final camera, dar presupun ca are >40mp. Avantajul e ca niste boxe potente vor suna excelent in camere mari pentru ca au unde sa se desfasoare. Dezavantajul e ca boxele potente costa, si mai costa si amplificarea necesara pentru ele.

Nu ai extrem de multe variante in bugetul acela. Pentru 2.0 pot sa-ti recomand Solo 9C care sunt un fel de Solo 7C (pe care le cunosc si confirm ca-s foarte bune la pretul lor). Nu garantez ca umplu prea usor o camera atat de mare, dar nu prea sunt boxe in gama aia de pret care o fac. Pentru 2.1, Edifier S530D e singura optiune (e un 2.1 decent, fara pretentii dar macar satelitii sunt din lemn si sunt pe 2 cai). Ar mai fi optiunea Edifier R2800 care nu se gaseste la noi dar il poti comanda din alte tari care ofera transport in Europa, iar garantia este evident internationala. Aceste Edifier cred ca ar fi mai optime decat Solo 9C pentru o camera mare (din specificatii cel putin).

Orice ai cumpara, nu uita de o placa de sunet dedicata daca nu detii una, minim un Xonar U3 sau echivalentul pe PCI, Xonar DG presupun.

http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-9c/
http://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/s530d-black/
http://www.lelong.com.my/......Sale-I.htm

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/boxe-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa