| catalin542000 a întrebat:

Salut. Doresc sa iau un laptop pentru mini gaming și office și nu sunt lămurit ce procesor sa aleg.

Laptopul doresc sa aibă un 8/12/16 gb ram ddr4 (deci nu contează sa fie neapărat un anumit număr de ram, dar sa fie de la 8 în sus), un gtx 960 dacă am noroc un gtx 970 sau chiar un gtx 1060 dar procesorul nu știu ce sa aleg...
Aici am doua variante: sa fie un i7 6700HQ unde am văzut ca în passmark are un scor de 6543 sau un i5 10210U care are scorul de 6746, cam care ar fi mai bun?

Adica automat deduc ca procesorul care are scorul mai mare este și mai bun, însă mă gândesc că totuși i7 tele are 2. 60ghz iar turbo pana la 3.40 parca dar i5 ciul are 1. 60ghz iar turbo este de 4. 2GHz (ceea ce ar fi ok).

Dar ma gândesc, as putea sa setez din bios ca procesorul sa funcționeze în permanenta (ca și când ar fi default) pe frecventa turbo?

Eu știu ca oricum când o sa fie nevoie procesorul se tot duce în frecventa, dar eu totuși vreau sa am toată viteza oricând pusa la dispoziție, nu numai la nevoie.

Deci cam care ar fi cel mai bun procesor? Părerea mea ar fi i5 dacă as putea sa fac sa stea tapan în 4. 2ghz altfel nu știu, viteza normala de 2. 60ghz al lui i7 este mai buna decât viteza de 1. 60ghz al lui i5.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Nu poate stat tot timpul pe Turbo Boost. Plus ca functia aia e oprita automat cand procesoul atinge o temperatura anume ca nu te trezesti cu un foc de gratar surpriza. Mergi pe i7, 2.6 de baza e mult mai util ca i.6 pe turbo boost.