| Emy1932 a întrebat:

Auziti TPU la ce se refera cand la laptopuri precizeaza frecventa turbo procesor, cand te joci un joc cu cerinte de procesor mai mari, procesorul se imbunatateste intr-un fel sau ce?

Răspuns Câştigător
| AdrianExtreme a răspuns:

Frecventa turbo procesor se refera la faptul ca procesorul va functiona la o frecventa mai mare, aducand performante mai bune ale jocurilor

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Nu se imbunatateste in nici un fel.Inseamna viteza maxima si puterea in ghz cu care acesta proceseaza, sau mai bine zis transforma informatia.La jocurile cu cerinte mari ai nevoie de procesoare mari. Poti afla ce frecventa are al tau din my computer, adica te duci la my computer si dai click dreapta, apoi proprietati.Conteaza si cate nuclee are procesorul.Adica unul cu 4 nuclee, de sa zicem 1 ghz, il face sigur pe un mono core(1 nucleu) de 1, 5 ghz.Bafta,sper ca te-am ajutat!

| Gamer2000 a răspuns:

Salut! Da, procesorul isi va mari performantele cu 35 %.

| KadasteR a răspuns:

Frecventa turbo procesor se refera la faptul ca procesorul va functiona la o frecventa mai mare, aducand performante mai bune ale jocurilor, dar in acelasi timp bateria se va consuma mai repede.