| Stefan03 a întrebat:

Este adevarat ca unele placi de baza au Wi-Fi integrat in ele (adica detecteaza Wi-Fi-ul fara un driver de LAN special)? Imi puteti spune daca aceasta placa are o astfel de abilitate? www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/b365m-pro4/

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Doar acestea au Wi-Fi http://bit.ly/2JqgLB1 (vezi ca ai filtru in stanga).

| flixbuster a răspuns:

Ma, ceva, ceva incerci tu sa zici dar le ametesti de le rupi.

Q: Este adevarat ca unele placi de baza au Wi-Fi integrat in ele?
A: Da (exemplu: GA-Z170N-WIFI).

"adica detecteaza Wi-Fi-ul fara un driver de LAN special" este o aiureala. De detectat placa de retea WiFi o detecteaza OS-ul nu placa de baza. Driver-ul este tot asa pentru OS si este driver de placa retea WiFi (si nu "driver de LAN special").

Q: Imi puteti spune daca aceasta placa are o astfel de abilitate?
A: Da, iti putem spune. Placa de baza B365M Pro4 nu are "o astfel de abilitate". Daca te oboseai sa citesti specificatiile la producator, aflai usor ca are slot "M.2 (KEY E) For WiFi". Si mai aflai ca:

Besides the onboard LAN port, users may also choose 802. 11ac wireless connections by M.2 (Key E) slot.
*Wi-Fi module is not included.

Ca sa-ti traduc: trebuie sa-ti cumperi un modul WiFi M.2 (Key E), separat.

De aici: http://www.asrock.com/MB/Intel/B365M%20Pro4/index.asp