| anonim_4396 a întrebat:

explicatimi si mie o chestie... Bateria de la bios. e pur si simplu o baterie normala care se gaseste la magazin? Daca nu... de unde pot sa cumpar si dupa ce o pun pe placa de baza cum pun biosu care ii trebuie placii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este o baterie normala si se gaseste in orice magazin care are baterii rotunde tip "nasture" si se numeste CR 2032. BIOS-ul placii nu-l pui tu. Este pus din fabrica intr-un cip de tip EPROM. Mai citeste si pe aici: http://www.7tutoriale.ro/......-rolul-lui

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Salontanul):

Aa. phh. am intelea... deci tot la service trebuie sa ma duc...

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si pentru ca am vazut raspunsul celui de mai sus: pretul ei este undeva intre 3 si 10 lei. Nu merge la service ca n-ai de ce.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Salontanul):

Pai hai sa iti zic ce am facut... am facut update la bios si dupa nu imi mai dadea semnal la monitor... deci daca schimb bateria se rezolva?

| Salontanul a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Vezi, asta n-am stiut. In cazul asta, nu. Trebuie sa iei o baterie noua si sa reincerci reinstalarea BIOS-ului. Instalarea se poate face si din pornire cu BIOS-ul scris pe un CD.
Citeste si pe aici: http://www.repartot.ro/bios.html
https://www.roportal.ro/......oard-ului/
Ar fi bine sa stii ce BIOS ai. Poate ca ai instalat alta varianta.

| mihai69 a răspuns:

E normală și se găsește la magazine de electronice. Nu e neapărat CR 2032, dar sigur seamănă.
BIOS-ul nu îl pui, acesta ar trebui să fie deja pus ca să meargă o placă de bază.
Dacă totuși ai o placă de bază care nu pornește din cauza BIOS-ului e musai să ai fie o placă identică pentru a scoate integratul care are scris în el programul și -al pune pe placă la tine (măcar pentru teste), fie un aparat care scrie memorii PROM și Flash. Codul îl descarci din secțiunea suport a saitului producătorului plăcii.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru mihai69):

Deci,. nu mi sa busit biosu? si daca totusi. s-a dus... poate fi schimbat?

| mihai69 a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Dacă circuitul integrat e pe un soclu - se poate schimba. Altfel... e mai greu (nu imposibil), dar cred că mai ieftin ar fi o placă nouă.

| K0sti a răspuns:

Bateria o schimbi doar daca e consumata, in rest o schimbi degeaba! Daca ai scris gresit bios-ul, poti sa arunci placa de baza! Cand te mananca in cu.r asa patesti!

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru K0sti):

Se poate rescrie...

| K0sti a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Daca ai sculele necesare si te pricepi!

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru K0sti):

La service., dar am o nedumerire... exista pleci de baza la care nu se poate rescrie biosul? Am inteles ca biosul este un cip care se poate scoate de pe placa. m-am uitat la mine. si il vad dar, pare a fi incorporat... am placa de baza d1800m asrock. ma poti ajuta?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Ciplu placi de baza nu se poate rescrie, la placile vechi mai ales, la acestea noi se poate dar cu multe failuri.ba no sa mearga usb ba hdd ceva nu o sa mai mearga, sau nu o sa mai poata merge normal la 100%
cipul placi de baza tu nai sa il poti scoate sau inlocui, decat un depanator poate face asta si depanatori hardwer is cam scumpi (mai mult ca o placa noua de baza) la laptop e mai simplu aici e instalat biosul tau
http://tinypic.com/view.php?pic=v441uo&s=8#.Vc6dB_ntmko
la PLACILE hight end exista posibilitatea de a avea cipsetul bios separat

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Cand ai facut update de bios a mers pana la capat sau sa impotmolit udneva?
ai instalat biosul corespunzator?
prin ce metoda ai afacut asta?
e o mare diferenta intre rescriere de bios si update de bios
ti s-a luat curentu in timp ce faceai asta? l-ai influentat tu cumva(ai dat restart sau ai facut altceva? ai citit ce zice espre updateul de bios asrock?
Please read the information below before downloading or updating your BIOS
We don’t recommend users to update the BIOS if their system is already running normally. ASRock® assumes no responsibility for any damages caused by improper operations of downloading or updating the BIOS. Before you download or update the BIOS, please read " (How to Update)" below carefully. After updating BIOS, all the settings will be reset to the default.
ai facut pasi astia http://www.asrock.com/support/BIOSUI.asp?cat=BIOS
?
sau ai facut cu ASRock UEFI?

| Salontanul a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Nu. BIOS-ul nu se mai poate scoate usor de pe placa. Trebuie instrumente speciale. Alta data era un cip bagat intr-un soclu si se scotea. Acum este direct pe placa de baza.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Salut... sad Deci am descarcat de pe site-u placii ultima varianta flash player. am descarcat am dezarhivat l-am scris cu iso pe cd.am da restart am intrat in bios si am dat la. nu mai stiu cm scria. flash player. si inca ceva.sa facut totul ok nu s-a blocat. dupa ce sa instalat a cerut restart..am dat ok.sa dat restart ai dupa nu ma dadea semnal la monitor.Te rog mult de tot. Placa de baza e d1800m. se mai poate face ceva. te rog ajuta-ma...

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Salontanul):

Da... sad asa e si la mine.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Deci daca s-a dus pana la bun sfarsit ar trebui sa o ia, scoate-l din priza vreo 10 minute scoate si bateria si incearca din nou

| CuTup3u a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai simplu sa te duci la un service de calculatoare, nu o sa te coste multi bani... sub 100 de lei