| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Salut fratilor.Am o problema cu pc-ul meu.Il deschid si dupa 3-5 minute se blocheaza si nu se mai intampla nimic.Nu merge nici Ctrl+Alt+Delete, nu merge nimic.Trebuie sa il inchid din buton si dupa ce il repornesc nu mai face asa. Tin sa mentionez ca face asta de cand am instalat un joc.Jocul este MTA San Andreas.Calculatorul nu este chiar o rabla adica totusi are: I7 4770, R7 250 2Gb VRam, 4gb corsair vengeance, placa re baza Msi B85-G43 gaming series.Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cauze pot fi multe, dar ordinea de preferat ar fi:
Dezinstaleaza jocul si sterge registrii cu CCleaner.
Daca face la fel, reinstaleaza windowsul, o versiune originala, (sau cat mai originala).
Instaleaza toate driverele necesare, de pe pagina producatorului placii de baza (mai putin driverul pentru video, pe acesta cauta-l pe site-ul AMD)

Apoi, daca mai e cazul:
Verifica temperaturile placii video si ale procesorului, in special in timp ce te joci.

Programe:
GPU-Z (e un program de monitorizat placa video dar mai nou inregistreaza si temperatura procesorului, si o face foarte exact, vezi tabul Sensors)

HWinfo, poti bifa la inceput "Sensors" daca vrei, sa te duca direct in acea fereastra.

Pentru a le urmari usor, poti genera fisiere log in timp ce te joci, pe care le poti pe urma vizualiza grafic in Generic LOG Viewer 4.1

Apoi, daca temperaturile sunt in parametri normali, desfa carcasa si verifica RAM-ul (uneori din cauza unor vibratii, placuta nu mai face contact perfect cu slotul. si trebuie sa le scoti, sa le introduci din nou, eventual le schimbi intre ele, incerci in celelalte 2 slotui daca sunt neocupate, etc).

! Atentie, daca ai 2 placute si lucreaza in Dual Channel: in manualul placii de baza e data ordinea corecta de functionare in DualChannel (popularea sloturilor). Oricum le-ai inversa, asigura-te ca acele 2 sloturi raman populate cu placute.
(Daca ai 4 placute si 4 sloturi, nu mai conteaza).

E mai putin probabil, dar daca nici asta nu a dus la un rezultat favorabil, adu o tastatura si un mouse de imprumut (functionale).
Am avut o data o tastatura problematica ce avea contacte imperfecte, si genera freeze-uri, restarturi, abia dupa vreo 2 luni cand a inceput si sa scrie singura am banuit-o...

Daca e cazul, si ai ajuns aici: incearca sa schimbi sursa cu una de imprumut.
Daca nu ai aceasta posibilitate, du-l la un service.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi să reinstalezi windows-ul și să fii atent ce jocuri descarci, unele site-uri conțin mulți viruși.

| IonutR1 a răspuns:

E posibil sa fi luat un virus ceva. Incearca sa reintalezi Windows-ul.

| cerooscuras a răspuns:

Cel mai probabil e de la Windows, o posibilitate ar fi si hard-diskul sau ramii, reinstaleaza windows-ul si revino cu un update