| ByOn_Adriann_1998 a întrebat:

SaluT
HDD A fostpus pe platforma si scanat 100% Sanatos
Baieti de la repariti pc ave un cd ce scrieea xp all a mers instalat

Dar ca eu vreau sa imi bag windowsul imi da aceasta eroare vreau si eu un windows care nu mai da acceasta eroare

" Setup did not find any hard disk drives installed in your computer.

Make sure any hard disk drives are powered on and properly connect to your computer, and that any disk - related hardware configuration is correct. This may involve running a manufacturer - supplied diagnostic or setup program.

Setup cannot continue. To quit setup, press F3 "

4 răspunsuri:
| iler a răspuns:

Salut,
Windows Setup: Setup did not find any hard disk drives…

Hard Disk disparut?

După pornirea în Windows XP CD-ul de configurare din ecranul de configurare albastru apare și trece prin procesul obișnuit de instalarea driverelor sale.

Când ajunge Ecranul de bun venit și alegeți pentru a instala Windows vă sunt prezentate cu eroarea "Setup nu au găsit unități de hard disk instalat pe computer", similar cu imaginea de mai jos.

Unele simptome comune
◾ vă sunt prezentate cu un mesaj de eroare: Setup nu a găsit nici un hard disk drive instalat în computer, la punctul în cazul în care configurarea vi se cere să apăsați ENTER pentru a "configurarea Windows XP acum"
◾ vă sunt prezentate cu un mesaj de eroare de instalare nu a găsit nici un hard disk drive-urile instalate în calculatorul dvs., după apăsarea tastei "R" pentru a "repara instalarea Windows XP utilizând Consola de recuperare"

Configurare nu a gasit nici un hard disk-uri instalate în calculatorul dumneavoastră

Explicație

Aceasta eroare va apărea cel mai adesea atunci când hard disk este pe un controler SATA sau SCSI și Windows instalare nu are un driver potrivit.

În cele mai multe cazuri, aceste zile nu veți avea o dischetă, fie pentru a încărca driverele.

Există câteva modalități de a face cu acest variind de la foarte simplu (sperăm spune și tine!) La lung și oarecum dificil. Vezi soluțiile de mai jos pentru mai multe.

Soluția 1 - Set Controler SATA dvs. să Compatibilitate / IDE / Standard Mod
1. Enter BIOS Setup Utility /
2. Locate Serial ATA sau SATA secțiunea de configurare ◾ am văzut această secțiune numită "La Chip Config" pe unele Award BIOS Phoenix
◾ La Lenovo / IBM ThinkPad că se află într Config> Serial ATA (SATA)

3.Change modul de controllerul SATA AHCI la IDE de la sau de compatibilitate
4.Save & Ieșiți
5.Reboot și începe instalare Windows din nou.
6.If programul de instalare Windows detectează cu succes hard disk de data asta merge apoi mai departe și de a efectua instalare Windows.
7. When instalării Windows completeaza schimba modul înapoi la AHCI în BIOS
8.If problema persistă după modificarea acestei opțiuni, apoi schimba înapoi la AHCI și treceți la Soluția 2 de mai jos.

Soluția 2 - Încărcați drivere SATA folosind o dischetă (sau CD)

UPDATE Jan 2011 - Creați un CD Windows XP cu drivere SATA, ca o alternativă la utilizarea unui disc floppy. Dacă aveți nevoie de ajutor pentru a găsi drivere SATA a se vedea articolul Cum pentru a găsi drivere SATA dvs.

1. Dacă aveți deja o unitate de dischetă în calculator, apoi marea, treceți la Pasul 2. Dacă nu, faceți clic aici pentru a obține unul
2.Go fie la site-ul computerului de productie de sprijin sau dacă aveți un obicei construit, apoi du-te la site-ul de suport plăci de producători și de a descărca pachetul de driver SATA. Unele manuafacturers populare sunt enumerate mai jos: ◾ HP / Compaq Suport
◾ IBM / Lenovo Support
◾ Dell Support

3. Extract auto descărcat într-o dischetă goală
4.DO NU introduceți discheta în calculator pe care încercați să executați programul de instalare Windows pe
5.Insert Windows XP CD-ul și porniți computerul, apăsați orice tastă pentru cizme de la CD-ul în cazul în care a solicitat
6.As îndată ce apare ecranul de configurare albastru apăsați F6 de pe tastatura dumneavoastră. Mesajul de a apăsa F6 va dispărea și va fi înlocuit de un mesaj care vă solicită să apăsați F2 pentru ASR. NU apăsați F2.
7.After "Setup se încarcă fișiere" parte este completă, veți fi prezentat cu ecran de mai jos
8.Insert discheta ați creat și apăsați S pentru a preciza dispozitiv suplimentar. Windows va încărca driver-ul și puteți continua programul de instalare Windows, ca de obicei.

| SuicideSilence a răspuns:

Este un hdd cu interfata sata, nu?
ai nevoie de drivere pentru a putea instala acest hdd. nu toate placile de baza suporta nativ un hard pe sata.
poti integra aceste drivere in windows xp cu nlite. de aici il poti descarca http://www.nliteos.com/
iar driverele le gasesti pe site-ul oficial al placii de baza

| fasole1 a răspuns:

Ok. Deci Mai intai cauti pe google un sistem care sa inlature windowsul actual (automat iti vei alege si windowsul dorit ) Iti bootezi cum vei vrea, iti vei parta fiecare procesor ( C, D, E... ) Dar sa iti fie mai usor ti-am gasit un link : http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=soln2289

Bafta. ( linkul merge sigur )

| ByOn_Adriann_1998 explică:

Ajutor
ofer funda