| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am lasat placa de intins parul la incalzit, in baie. am asteptat sa se incalzeasca si a cazut de pe dulap in cada cu apa, era in priza, dar am luat-o in mana din apa si doar dupa am scos-o din priza, dupa am pus-o jos si am sters-o de apa. De atunci nu am mai bagat-o in priza, se poate intampla ceva daca o bag acum?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai avut noroc ca nu te-ai curentat. Puteai muri!
Niciodata sa nu mai pui mana pe un aparat electric bagat in priza, daca este cazut in apa(uscator de par, radio, placa).Asa a murit un mare cantaret francez din anii '60.I-a cazut foenul in vana si el facea baie.
Daca s-a stricat sau nu...o sa vezi cand o sa-l bagi in priza.Incearca cu grija sa vezi daca nu curenteaza placa.

| lpavel a răspuns:

Nu, nu se poate intampla nimic! poti sa-l folosesti!