| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ieri NOD32 mi-a detectat un virus Win32/MichaelJackson.bxod.systematic
Problema este ca mi-a sters antivirusul si task manager nu mai porneste nici CMD nici systemrestore nu mai functioneaza si cateodata mi se stinge singur o data la 2 ore cred ce sa fac in afara sa reinstalez windows?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

L-ai luat de pe messenger sigur! Nu stiu de ce dai click pe fisiere necunoscute! Denumirea originala este HAHA Michael Jackson is gay si se transmite prin intermediul unui mass, care este trimis din 5 în 5 minute de către calculatoarele infectate la toată lista de Y! Messenger.
Si acum pentru Dezinfectie:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
La finalul devirusarii descarca si ruleaza ATF-Cleaner. Bifeaza toate casutele si apasa "Empty selected". ATF-Cleaner il descarci de aici http://www.atribune.org/ccount/click.php?id=1
Daca ai probleme dupa devirusare cu deschiderea partitiilor prin dublu click urmeaza tutorialul de aici:
http://www.faravirusi.com/......is-denied/
Succes! si grija mare de acum incolo!

1 răspuns:
| Dragosh_8212 a răspuns:

E posibil ca virusul sa fie trimis de un hacker iti recomand sa reinstalezi windows e singura solutie straight face