| iKireS a întrebat:

Salut, imi poate explica cineva care este diferenta intre un router si un modem mai bine? Gen nu inteleg pentru ce e modemul, dau funda!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Modemul este acel dispozitiv care ia semnalul direct de la cablu si il face utilizabil pentru calculatorul tau.Deci este ceva gen receptor, tu nu ai putea sa te conectezi direct la cablu.Asta asa popular vorbind.

Routerul este un alt dispozitiv care iti preaia semanlul deja scos din cablu, adica semanul cel scoate modemul il poti folosi ori direct la un calculator sau poti conecta Routeru care iti poate conecta mai multe dispozitive atat prin cablu cat si wireless.

Deci fara modem tu nu ai semnal.modemul este cel care iti ia semnalul din cablu si il face disponibil pentru calc tau.
Routeru doara iti ramifica semnalul, sa te poti lega, conecta mai multe calculatoare, telefoane etc.
Fara modem tu nu poti avea net, dar fara router da.
Mai nou companiile care asigura servicii de internet folosesc 2 in 1 adica si modemul si routerul in acelasi aparat.Asatea sunt cele mai bune, asta pentru ca fiind construite impreuna sunt compatibile, nu ai probleme.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Mad4kQ5835Y
http://netshape.ro/......minologie/
In marea parte a lumii o sa gasesti ca majora diferenta a routerelor vs modemurilor este RJ 45 vs RJ 11, latimea de banda etc. (nu mereu, dar in majoritatea cazurilor).

Bula
| Bula a răspuns:

Router-ul este un fel de ramificatie tip "server", programabil de utilizator, care se poate folosi si pentru a crea o mini-retea locala.
Modem-ul (modulator/demodulator) este un dispozitiv cu ajutorul caruia se poate face transmisie pe un cablu la mare distanta, chiar daca pe acel cablu mai sunt si alte transmisii in acelasi timp. De exemplu, la retelele UPC transmisia de telefonie si de internet se face prin cablu TV, impreuna cu programele TV.
Asemanator, si la transmisiile pe fibra optica se folosesc modem-uri, care pot fi combinate cu router.