| Denila123 a întrebat:

Salut, imi poate spune cineva ce fel de aparat aplicatie este gps de masoara hectare, ari pamanturile?

Răspuns Câştigător
| Cksihja a răspuns:

În Google Maps dai măsoară distanța apoi faci perimetrul pământului pe care vrei să-l măsori doar că îți arată în metri pătrați.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Cksihja):

Asta voiam sa scriu si eu, pe google maps il pui in mod satelit, te duci pe teren, pui un pct intr-un colt si apoi masoara distanta pana la alt punct, samd pe fiecare latura, iar apoi faci calcul de arie

| Denila123 explică (pentru Zuzu1991):

Multumesc o sa incerc

6 răspunsuri:
| dge18 a răspuns:

Pot fii măsurate și cu Google Earth, sau Google Maps, asta în cazul în care nu ai bani de un profesionist?

| mihai69 a răspuns:

Aparatele care fac măsurători de precizie cu ajutorul sateliților (GPS; GLONAS etc.) nu sunt accesibile oricui... (costă enorm).
Dar pentru un calcul aproximativ poți folosi google maps.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Masori frumos laturile, faci un desen, calculezi ca in gimnaziu. E mai precis decat orice GPS. Bine, ar trebui sa aduci pe cineva calificat pentru masuratorile respective. Un inginer geodez.