| mihai03081998 a întrebat:

Imi puteti spune care dintre aceste placi video de acest tip sunt bune pentru un gaming relativ bun, decent si totodata sa se potriveasca cu placa de baza: H61M-P21 (B3) si un i3-2100 de 3.1. Procesorul il voi schimba, pe viitor, intr-un i3-4170 de 3.7

Link catre placile video:
http://www.pcgarage.ro/placi-video/filtre/model-model-ge force-gtx-750-ti/

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Placile video indicate sunt compatibile cu placa de baza. Procesorul nu il poti schimba cu ce vrei tu. Cel mult sa cauti sh un i5 2500 si asa merita sa schimbi. Nu merita trecerea de la i3 al tau la schimbat placa de baza+cpu i3 4170. CUm ziceam, daca vrei procesor, cauta un i5 2500 sh, si gtx750ti si o sa fie ok.

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

Si m-ar duce cu usurinta jocurile gen gta v, ets2 etc macar la medium, nu zic high.

| mihai03081998 explică (pentru mihai03081998):

Vad ca si un Intel Core i5-3570S 6M ar merge, ce zici?

| sltlp a răspuns (pentru mihai03081998):

Pai cu 750ti si chiar i3 poti juca gta 5 la mediu spre high, depinde si de rezolutie.

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

Rezolutie... Hm, full hd? big grin Eu am monitor de 1600x900. Macar HD cred ca merge. Vad ca si un Intel Core i5-3570S 6M ar merge, ce zici?

| sltlp a răspuns (pentru mihai03081998):

La rezolutia aia joci la high sigur daca nu si mai sus.
Cat despre procesor, daca apare aici http://www.msi.com/product/motherboard/support/H61MP21_B3.html#support-cpu e compatibil, desi ar fi bine sa alegi un cpu clasic, nu model S.

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

Deci acea lista cu procesoare, sunt compatibile placii?
Mama, mersii!
O sa ma mai informez.
Multumesc!

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

As vrea sa o iau pe asta: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Ce zici? Eu zic ca e buna.

| sltlp a răspuns (pentru mihai03081998):

Cauta un model mai ieftin, nu are sens sa dai banii aiurea. GEn http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/ cu asta esti mai castigat de doua ori decat cu cea aleasa de tine.1. E mai ieftina, si ai tot performanta aia. 2. Ai 3 ani garantie comparat cu 2 la cea aleasa de tine.

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

Site ala era ca un punct de reper. Folosesc price.ro si am gasit la 600 lei. Voiam sa stiu daca e ok, cineva mi-a recomandat si d-aia intrebam.

17 răspunsuri:
| vidii a răspuns:

Diferenta intre i3 2100 si 4170 nu e chiar asa mare, maxim 15-20%,poate nici atat si in plus, iti va trebui si placa de baza noua (1150)
Nu conteaza ce producator iei, ai un gigabyte windforce oc la pret bun

http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

| mihai03081998 explică (pentru vidii):

Pe placa actuala nu merge?
Majoritatea mi-au spus ca da.

| vidii a răspuns (pentru mihai03081998):

Placa video este compatibila cu placa de baza actuala, dar procesorul i3 4170 nu, are socket 1150, placa ta de baza are 1155, va intra ...cu ciocanul

| mihai03081998 explică (pentru vidii):

Aha, inteleg. Inca invat chestiile astea si de aceea intreb.
Faza este ca nu as vrea sa schimb placa de baza. Un procesor in genul celui care voiam sa-l cumpar, gasesc si totodata compatibil?

| CPAElites a răspuns (pentru mihai03081998):

522 Lei GTX 750 TI OC! : http://www.emag.ro/......DF0LQBBBM/

Ce sursa ai?

| mihai03081998 explică (pentru CPAElites):

230 V, o am stoc de cand am luat pc, acum 4 ani. O s-o schimb, am gasit una la 550V si o sa-mi mai iau si un cooler separat.

| CPAElites a răspuns (pentru mihai03081998):

"230 V" aia nu sunt W!
Dai capacu jos la pc si te uiti ce scrie pe sursa!

| mihai03081998 explică (pentru CPAElites):

A, da. Adica, sub butonul de oprire a sursei scrie: AC230V / 50Hz4A.
O sa-l desfac si ma voi uita.
Mersi!