| Neagu_David_2000 a întrebat:

In configuratia:
-Intel Core 2 Duo E7500 2.93GHz
-MSI R7 250 2GB OC
Exista vreun fel de bottleneck?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Efectul bottleneck nu se manifesta intre procesor si placa video ci intre placa video si placa de baza. El provine din faptul ca placa ta care probabil are GDDR 2 (aproximativ 800 Mhz frecventa ratei de transfer) si placa video care poate avea pana la 1400-1800 Mhz. Diferenta, insa, este insesizabila pentru tine. In unele jocuri mai puternice poti avea lag.

| CPAElites a răspuns:

"MSI R7 250 2GB OC" Ce tip de memorie are? GDDR3?

| Neagu_David_2000 explică (pentru CPAElites):

Da...

| Neagu_David_2000 explică (pentru CPAElites):

Chestia este ca in orce joc as intra sta mereu in 30 de fps fie pe hight fie pe low tot 30 de fps sta si nu urca nu coboara.....deci este posibil un bottleneck si cum poate fi rezolvat

| CPAElites a răspuns (pentru Neagu_David_2000):

Daca ai fi cumparat versiunea pe GDDR5 care este cu 35% mai peformanta si costa 310lei! probabil nu ai mai fi avut problema asta.