| C8PILUcool a întrebat:

As dor sa imi cumpar un pc si nu stiu ce sa iau ori amd dual core ori Intel dual core.
Amd 3+ http://www.cel.ro/procesoare/procesor-amd-fx-4100-3.6ghz -4_core-am3plus-l/
dual core http://www.cel.ro/procesoare/procesor-intel-core-2-duo-e 7500-2.93ghz-box-l/

7 răspunsuri:
| MarkTremonti a răspuns:

Categoric AMD. Puncte forte : Cache L2 4096( la Intel este 3072), este Quad-Core pe langa cel Intel Dual Core, puterea consumata este mai mare ceea ce duce si la o performata mai sporita din partea procesorului, este unlocked deci ii poti face overclock linistit, dar trebuie sa ai grija sa fie racit bine cu un cooler bunicel(nu cel stock) si cu o carcasa bine aerisita(asta in caz de overclocking).Ai grija si ce placa de baza iti cumperi. AMD e socket AM3+, iar Core2Duo e socket 775.

| C8PILUcool explică (pentru MarkTremonti):

Stiu dar nu stiam care este mai bun dar stiam ca socket-urile sunt diferite.

| Georgicu?? a răspuns (pentru C8PILUcool):

Intel ai incredere in viitor.

| Georgicu?? a răspuns (pentru C8PILUcool):

Ce a zis MarkTremonti e fals.A zis ca Amd e mai bun.De ce pentru ca are el? Si eu am PC cu Amd si laptop cu Intel.Laptopul duce Modern Warfare 3 si Assassin's Creed Revelation la 4 cu tot.Pe cand PC le duce si el dar face un zgomot procesorul de parca e avion.

| MarkTremonti a răspuns (pentru Georgicu??):

Vezi ca nu stii ce vorbesti? Cum sa faca procesorul zgomot? Face coolerul procesorului fiindca zgomot fiindca probabil e stock. Daca nu vrei sa iti faca galagie cumpara-ti un coller mai profesional cu o racire mai buna, daca nu vrei galagie deloc treci pe racire cu apa. Cat despre nedumerirea lui C8PILUcool, dintre cele 2 e mai bine sa opteze pe AMD. Am desktop cu Intel si laptop cu AMD si nu pot sa spun ca imi place unul mai mult ca altul. El a vrut sa stie care merita banii dintre cele 2.

| Georgicu?? a răspuns (pentru MarkTremonti):

Mai bine ii pun un aer conditionat...Ce oameni pe planeta asta? Cum sa faca ba procesorul zgomot? Cred ca si un copil de 3-4 ani isi da seama ca procesorul face zgomot.Dar vad ca trebuie sa scriu fiecare cuvant ca unii nu isi dau seama din prima, sunt mai greu de capi si irationali.Si raspunsul trebuia sa se inteleaga astfel."Pe amblele (laptop si desktop)am coolerele stock si desktopul face mult mai mult zgomot decat laptopul.Asa trebuia inteles, dar uni...

| laurentiu80 a răspuns:

Eu l-as alege pe cel cu procesor AMD. Deorece este de generatie mai noua decat Intel, se incalzeste mai putin, cosnuma mai putin si este pe 32 nm care conteaza foarte mult. Intelul este pe sck 775 care e deja expirat, si destul de limitat.