| anonim_4396 a întrebat:

Intampin o problema la PC inca din vara. De fiecare data cand deschid un joc sau de fiecare data cand deschid un clip pe YouTube dupa cateva momente PC-ul se opreste (mai exact, ecranul devine negru pierd tot ce inseamna sunet dar ventilatoarele inca merg ) si ca sa "il scot" din aceasta problema apas pe butonul de pe care deschid PC-ul. Dupa ce se deschide PC-ul din nou calculatorul nu se mai inchide cand deschid un joc sau cand rulez un clip pe YouTube. ce ar putea avea? Tin sa mentionez ca am supus calculatorul la teste precum Prime95 (pentru CPU) si FurMark (pentru GPU) si nu am avut probleme.

Sistemul este acesta :

Graphics Card : MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS OC, 6GB GDDR5, 192-bit

Processor : Intel Core i7-4790 @ 3. 60GHz

Motherboard :Gigabyte B85M-D3H Socket 1150

Power Supply : Sirtec EP-700 BR, 700W

RAM : Samsung M378B1G73EB0-CK0 2x8GB

HDD : HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III

SSD(1) : Samsung 860 Pro 256GB

SSD(2) : Kingston A400, 120GB

Monitor : LED BenQ, 21.5",Full HD, Black, GW2270H

Orice sfat ma poate ajuta. Va multumesc anticipat pentru ajutor

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sfat: sa nu mai afișezi public date personale sau ale calculatorului tau.
Din proprie experiență îți spun ca si eu am fost in situația ta si mi s-a tras ca am avut încredere in persoana care mi- a adus primul calculator. Stiindu-mi toate datele personale si ale calculatorului, chiar el mi le-a introdus in calculator, a setat calculatorul in așa fel încât da aibă control total la el din la distanta. Si pățeam si eu ca tine. Când el voia îmi făcea ecranul monitorului negru si îmi virusa calculatorul încât nu mai puteam să-l folosesc.Si așa, din 2012 eu un mai folosesc calculator.

| sylarbc a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aia e ca iti știa ip-ul! Ce a spus el se gaseste la orice magazin online

| NLS a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Un calculator se poate controla dacă ii cunoști IP-ul ("adresa" lui unica).
La fel cum nu poți ajunge la mine acasă dacă nu îmi cunoști adresa.
Ce a înșirat el e o lista de componente.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NLS):

Știi mai multe decât un hacker? Chiar persoana care ma hartuiește pe mine a spus ca pentru a știi ce mi se întâmpla trebuie sa stiu mai mult decât un hacker.
Pe descopera.ro am citit ca furtul milioanelor de date personale s-a făcut pentru ca hackerii sa programeze viruși personalizati si sa ii testeze, ca pe urma sa ii folosească asupra calculatoarelor unor mari firme sau bănci.Si cine poate ști daca deja e victima sau nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sylarbc):

Hackerii programează virușii in așa fel încât IP-ul sa se completeze automat. Iar hacker-ul care ma hartuiește pe mine își nota fiecare înscris de pe toate piesele.Acolo unde înscrisurile se vedeau greu, hasura cu un creion colorat ca sa se observe mai bine. Eu nu știam nimic despre calculatoare si nici nu știam limba engleza, așa ca putea face orice ca nu știam ce ma așteaptă. Acum este prea târziu.Am de gând sa ma judec cu el, acum exista Lege, dar din 2005 si pana in 2019 nu aveam cum.