| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,intentionez sa achizitionez un acumulator extern Asus ZenPower 10050 mAh, si am observat ca are puterea de output 2.4 A,iar incarcatorul de la telefonul meu, Samsung Galaxy S7, are putere de iesire 2A pe modul Fast Charge.Intrebarea mea este:pot folosi bateria fara risc de supraincarcare a telefonului?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea se masoara in W (Wati), iar intesitatea curentului se masoara in A (Amperi).

Acumulatorul extern PERMITE curentul MAXIM de 2.4 A, din care telefonul tau va lua cca. 2A
Deci, raspunsul este DA, il poti folosi.
Riscul incarcarii rapide insa este durata mai scurta de viata a bateriei, proportional cu curentul mai mare de incarcare.