| Vexio a întrebat:

Salut la toata lumea...
Vreau sa va pun o intrebare, windows 7 este mai bun decat cel xp profenssional?

Daca da.De ce?
Daca nu.De ce?

Vreau sa primesc intrebar doa de la cei care stiu ff bine sau au avut ambele windowsuri.

Apropo nu ma intereseaza care arata mai bine. Vreau sa mearga usor sa fie simplu de manevrat.

Răspuns Câştigător
| WhiteProud95 a răspuns:

Este de 1000 de ori mai bun. parerea mea este ca difera foarte mult de xp si are o interfata care iti permite sa accesezi ceea ce te intereseaza si daca vrei sa cauti ceva gasesti repede. ca performanta eu ii dau 10 la win 7 cand la xp numai 8 si mentionez ca windows 7 este un xp mai upgradat, mai imbunatatit si mai securizat happy bata in alegerea ta
big grin

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Windows 7 este mult mai flexibil si are multe aplicatii "built-in" (adica "fixate" in sistem) care vor putea fi dezinstalate ceea ce la XP nu puteai. este si mult mai stabil! Ca sa fac un Windows 7 dintr-un XP a-r trebui sa mai descarc in pc inca 11 aplicatii - program(asa in mare). Nu exista termen de comparatie!

| Aero a răspuns:

Usor si simplu de manevrat? Cu siguranta Windows 7. E cu mult peste Windows XP, care e mai vechi cu vreo 8 ani de zile!
Dar...trebuie sa ai un calculator din aceeasi generatie cu Windows 7. Daca ai un calculator mai vechi pana in 2008 atunci tot XP-ul va fi cel mai bun pentru acesta. Depinde de asemenea si de software, pentru 7 trebuie sa instalezi cele mai noi programe si drivere, adica ultimele versiuni, iar la jocuri cam la fel. Aproape toate jocurile care se produc in ziua de azi sunt facute in special pentru Windows 7, care dispune de capabilitati video mai bune in jocuri.
Daca esti inca vreun fan al jocurilor vechi care au maxim suport hardware pentru DirectX9, cele mai vechi de 2007, adica...sau daca preferi sa joci Counter-Strike, Starcraft 1 sau alte jocuri care-s neactualizate atunci tot XP-ul e mai compatibil.

Mai toate aplicatiile si jocurile din ziua de azi inca mai suporta Windows XP, dar nu inseamna ca acestea functioneaza si optim ca in Windows 7, unde... ce-i drept, iti trebuie si mai multe resurse hardware(un PC mai performant).

Sa ai un nou an placut in ceea ce priveste utilizarea PC-ului, dar evident si multa sanatate si toate dorintele sa ti se indeplineasca! happy

| CapitanuSemafor a răspuns:

Pai, nu e chiar mare filozofie. In primul ran, 7 e mai nou cu vreo 8 ani decat XP deci mai mult ca singur este mai bun. In rest, 7 merge usor daca nu ai un calc din 1995.
Cele 2 Windows-uri sunt la fel de manevrat in mare parte, doar ca 7 este facut sa lucreze cu puteri mai mari si sa ruleze mai bine programe automat.

Acum ia cam trecut vremea lui XP, trebuie sa trecem pe 7

| muzicalBoX a răspuns:

Eu am win7 si ma multumeste

| suntpeval a răspuns:

Windows 7 este dedicat arhitecturii pe 64 de biti deci prin urmare va putea gestiona o cantitate mai mare de RAM decat XP care este conceput pentru arhitectura 32-bit.
Windows XP este limitat, iar in momentul in care componentele progreseaza, acesta ramane in urma iar performanta pe care ai putea s-o folosesti se pierde inutil. Este fapt stiut ca instructiunile specifice x64 ruleaza mai rapid ca si cele x86.

SIGUR, exista Windows XP cu patch pentru. 64 de biti, dar am auzit numai lucruri rele (crashuri multe, BSOD, s. a.)

Daca doresti simplitate, iti recomand cu caldura "XP-ul". Bafta!