| Stefan123x a întrebat:

Am douo harduri unul SATA si unul SATA 2, as dori sa aflu daca le pot pune pe ambele la un pc. Am windows pe ambele si nu stiu cum sa fac, deoarece nu cred ca merge cu douo windowsuri happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Primul slot USB este intotdeauna cu 0. Cand intrii in Windows HDD-ul primar are pe el partitia C:\. Dai click dreapta pe Computer sau My Computer. Apoi "Manage" si apoi "Disk Management". Disk 0 este primul cu cate partitii are. Disk1 este al doile HDD cu partitiile lui. Tot din "Disk manager poti sa stergi si partitiile. Uite aici cu 3 HDD-uri: http://bit.ly/2HrJGn9

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pot pune ambele doar ca va boot-a doar de pe cel ce este pus master, adica cel din primul slot. Nu va boot-a de pe al doilea HDD si acel Windows va deveni un simplu folder fara rost. Il poti sterge. Chiar iti sugerez sa formatezi al doilea HDD pentru ca folderul cu Windows sa nu ocupe loc inutil.

| Stefan123x explică (pentru Salontanul):

Pai si cum stiu cand HDD-ul e pus pe primul slot sau cum il pun pe primul slot? E acel slot fizic pe placa de baza, sau HDD-urile pot fi aranjate din bios?

| Salontanul a răspuns (pentru Stefan123x):

Primul slot USB este intotdeauna cu 0. Cand intrii in Windows HDD-ul primar are pe el partitia C:\. Dai click dreapta pe Computer sau My Computer. Apoi "Manage" si apoi "Disk Management". Disk 0 este primul cu cate partitii are. Disk1 este al doile HDD cu partitiile lui. Tot din "Disk manager poti sa stergi si partitiile. Uite aici cu 3 HDD-uri: http://bit.ly/2HrJGn9

| Algo098 a răspuns:

Daca pe ambele hard diskuri se afla instalat cate un windows pentru calculatorul actual, atunci oricare din ele poate porni calculatorul cu conditia ca in bios sa fie setat unul din ele ca prima unitate de pornire (evident ambele conectate in pc). Daca biosul permite alegerea hard diskului la pornire de exemplu apasand tasta esc, atunci va porni windows-ul dorit, adica ales la pornire. Ambele simultan nu vor porni deci va porni doar unul, fie cel ales la pornire, fie cel de pe hard diskul pus pe prima pozitie ca unitate de pornire in bios. De preferat ar fi sa punem hardul cel mai rapid cu windows-ul pe prima pozitie. Daca Windows-ul a fost instalat in alt pc, atunci va trebui reinstalat ca sa se potriveasca driverele si sa fie refacuta activarea.