| tony98 a întrebat:

m-am hotarat sa iau niste placute de ram deoarece PCul meu are doar 1 gb de ram si merge cam greu.Intrebarea mea este daca fac 3 gb de ram o sa mearga mai bine? Ma intereseaza DOAR navigatul pe net si prin PC, jocurile nu ma intereseaza deoarece am consolo.
Specificatii:

Operating System: Windows 8 Pro 32-bit (6.2, Build 9200)

System Model: MS-7392

Processor: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4500 @ 2. 20GHz (2 CPUs), ~2. 2GHz

Ram:1 gb

Card name: NVIDIA GeForce 8500 GT

Manufacturer: NVIDIA

Chip type: GeForce 8500 GT

FUNDA!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa mearga mai bine, mai ales daca memoria RAM o sa aiba frecventa mai mare. Sa ai grija sa fie de aceeasi frecventa, fiindca functioneaza la cea mai mica frecventa.

| KodrutZ a răspuns:

Daca vrei DOAR sa navighezi pe net, cel mai bine iei si pui frumos un Linux, o sa se miste excelent intr-un GB de ram. Sa ii spui desteptului care ti-a pus Win 8 pe configuratia aia ca e un mare cretin.

| Frank51 a răspuns:

Dacă mai adaugi înca 3 Gb RAM o sa îţi meargă excelent, fii atent la fregvenţă şi la DDR sa fie de acelaşi tip big grin

| dannyel86 a răspuns:

Din cate am vazut pe net, placa ta de baza suporta pana la 4 gb de rami. Cu cat ai mai multa memorie, cu atat sistemul tau va functiona mai bine. 1 gb ram e memoria rezonabila pentru Xp, nicidecum pentru Windows 8. Daca ai posibilitate financiara sa mai cumperi rami, sistemul tau se poate optimiza.
Din cate am observat, MS-7392 suporta DDR2, deci mare grija cum alegi placutele de rami. Documenteaza-te foarte bine depre memoria suportata(din manual sau de pe site-ul oficial).

| Seby90 a răspuns:

O sa fie mai bine, nu stiu ce asteptari ai dar nu te astepta sa vezi mari schimbari. Presupun ca ai probleme in a viziona filme hd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt suficienti, dar nu te astepta la schimbari prea mari. La navigatul pe net conteaza cel mai mult procesorul.

| SonicAndrei a răspuns:

În primul rând cum de ai doar un GB RAM la calculatorul ăla?
Da, va merge mai bine. Dar eu recomand să-ți iei o plăcuță de 4 GB RAM. Să ai grijă ca RAM-ii să fie compatibili cu placa de bază. Cred că cei de la Kingston sunt cei mai buni.

Un calculator folosește cam 3, 5 GB RAM, deci nu strică să rămână memorie și pentru alte programe.

| IonutGaby a răspuns:

Bagati inca 2 ram daca ai 4 sau mai mult trebuie s atreci pe sistemul x64 care are mia multe erori la aplicatii, daca ai 4-6 ram e perfect dar ti-am spus ca e problema

| Klaudiu214 a răspuns:

Da va merge mai bine

| Iamal a răspuns:

Frate procesorul e bunisor ramii daca iti pui 3 e mult mai bine, dar am auzit ca cel mai bine e sa iti pui numar par de rami...acum nu stiu daca e adevarat sau nu pentru ca si eu am 3 giga de rami si imi merge bine