| Matei_Alex_1997_rHqQ a întrebat:

M-am tot uitat pe net si nu am gasit niciun raspuns la intrebarea mea... functioneaza o memorie RAM cu frecventa de 1600 Mhz pe o placa de baza cu frecventa maxima de 1333 Mhz?

Răspuns Câştigător
| Zehir47 a răspuns:

Da, acea placa RAM va fi limitata la frecventa suportata de placa de baza (De exemplu daca am o memorie la 1600 iar placa de baza suporta 1300 cum am spus, ea va fi limitata la 1300Mhz) dar cu conditia sa fie compatibila cu placa de baza (RAM DDR4 si placa de baza sa suporte DDR4, daca placa e pe DDR3 si tu pui DDR4 nu va functiona)

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca placa de baza nu suporta 1600 Mhz nu va functiona.

| RAY a răspuns:

Se va limita frecventa la cat suporta placa de baza

| GPA a răspuns:

Dacă pui memoria de 1600MHz, limitarea va fi impusă de placa de bază la 1333MHz. Memoria va lucra cu limitare.

| shobbycbb a răspuns:

Incearca si tu, la mine a mers, la fratele meu nu a mers?‍♂️?‍♂️