| Gheorghe_Florentin_1999 a întrebat:

Ma gandesc sa achizitionez un PC nou,fara HDD,caci am deja unul foarte ok, si voiam sa va cer parerea.

WishList : http://www.evomag.ro/wishlist/view?id=2023301

Nu prea vreau sa depasesc 2200-2300 de lei,deci din caest motiv nu imi cumpar i5, si nici nu prea vreau sa las placa video, deci am ajuns la acel setup.Cum vi se pare? Cum s-ar descurca in jocurile acestea :
1)Gta 4
2)Far Cry 4
3)Minecraft ( da stiu,MineCraft,orice il poate rula, dar vreau sa stiu cam cu cat )
4)Cs:Go
5)FIFA 15.

Bineinteles,cu toate stearile pe High-Ultra, dar am un monitor de 1600*900....probabil va si el schimbat cu unul full hd :D

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pentru fx6300 e recomandat o placa de baza mai zdravana, ca in timp o sa ai surprize cu aia. Asta pentru ca amd-urile consuma enorm. Nici un i7 nu consuma cat 6300, ce sa mai zic de 8320/8350...
2300 lei inseamna destui bani daca stii sa ii aloci corect.
Uite ce recomand eu.
Te limitezi la 4gb ram, dar iei ceva mult mai performant, cu consum mai scazut(de 2 ori per total) si din economia de curent din jumatate de an, iti poti lua inca 4gb ram. A, si am pus si o sursa nitel mai ok. De cooler nu e nevoie, ca ala de la Intel stoc e foarte silentios. Si nici de carcasa, deoarece nu is componente care sa emita prea multa caldura. http://bit.ly/1DV3ggR

| Gheorghe_Florentin_1999 explică (pentru sltlp):

Ok,multumesc de sugestie si sfaturi.Am facut un alt wishlist, care zic ca e destul de ok, am trecut putin peste buget, dar poate prind o reducere ceva si se compenseaza.Ce zice de asta : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1141456/

Singurul lucru de care imi pare rau din actualul setup este o placa de baza de la ASRock, e foarte ok, valoreaza undeva la 250 de lei, dar are socket 750 sau ceva gen.

| sltlp a răspuns (pentru Gheorghe_Florentin_1999):

Ramai la 4gb ram, sfatul meu.
Gtx 960 echivaleaza cu un radeon r9 280. Iar cu sursa aia nu e de bine. Vezi ca pui surse prea slabe.
Si revin la 960, dar si la radeon-ul tau.
In regim de pierde vremea, r9 270 consuma 20W(idle) si pana la 150W in jocuri. 960-ul consuma 10W idle si 140W in jocuri. Dar plus ca 960-ul are inca un 25% garantat performanta fata de 270. Si cum spuneam, nu te zgarci la sursa. Minim, deci minim ce am pus eu. Pentru ca, 500W pe teorie arata foarte bine, numai ca alea nu is surse care sa ofere cat spun ele... Ce am ales eu e printre cele mai ieftine care au eficienta si certificare, deci e garantat ca ai 80% macar din puterea aia de pe eticheta. Asta e parerea mea, cum doresti. In rest nu mai am de comentat laughing.

| Gheorghe_Florentin_1999 explică (pentru sltlp):

Ok,in cazul asta o sa iau primul wishlist de la tine si poate mai bag eu inca 4 GB de RAM peste cateva luni laughing Mersi pentru sfaturi