| adriiiian a întrebat:

Salut ma si eu o intrebare cum fac sa mearga wireless pe laptop sa pot sta si eu ca tot omul din pat sa nu mai trebuiasca sa trag mufa de la modem dupa mine mentionez ca il activez de pe FN-F12 se activeaza wifi si atat dar nu merge internetul... stie cineva dau funda la un raspuns bun mersi

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Router ul / modemul tau emite wireless in primul rand? daca da ai facut setarile cum trebuie?

la laptop nu e suficient sa activezi placa de retea wireless, trebuie sa te conectezi la retea manual prima data.

Ai facut lucrurile astea?

| adriiiian explică (pentru suntserios):

Salut suntserios mersi de raspuns da emite modemul meu si e activat ca asa mai intru pe telefon cand il folosesc deci il activez se aprinde ledul la laptop si doar atat nu apare nimic netul nu merge mentionez ca intru la network connections and sharing center si imi apare doar local area connection si cv cu bluetooth daca ma poti ajuta mersi mult.

| cornelmircea1980 a răspuns:

Combinatie de taste, gen Fn-F3 sau care o fi la laptop-ul tau

| tomthecat a răspuns:

Mai întâi trebuie să verifici dacă laptopul tău (sper să nu fie vreo vechitură) este echipat cu wireless adaptor (acea plăcuţă internă care în mod normal este montată de fabricant). Eu am întâlnit (culmea) laptopuri mai vechi care NU aveau deloc acest device intern. M-am confruntat cu situaţii când acest adaptor wireless intern nu funcţiona (defecţiune hardware) şi a trebuit înlocuit cu altul nou. Dacă acest lucru nu este posibil (atunci când componenta hardware nu poate fi procurată sau instalată), recomand un adaptor wireless extern (de tip "stick" USB) care are avantajul că vine însoţit de un CD cu drivere (aceste drivere pot fi downloadate chiar de pe site-ul producătorului).

http://www.emag.ro/adaptor-wireless-belkin-n600-f7d4101az/pd/E2C7TBBBM/

Dacă instalezi cu grijă driverul pentru un asemenea device wireless USB, totul va fi perfect dar trebuie totuşi să te pricepi un pic la calculator / laptop adică să cunoşti aspectele elementare legate de conectarea la o reţea wireless.

Nu uita că trebuie să ai un router wireless instalat pe undeva prin casă (preferabil, un router de bună calitate) şi trebuie să ştii parola de acces la conexiunea wireless (conexiunea e protejată cu parolă ca să nu poată fi accesată de vecinii apropiaţi).

Succes!