| cosminpetrache a întrebat:

Salut mi-am cumparat de 2 zile un Home Cinema http://www.domo.ro/......_DAV-TZ715

Si am un televizor http://www.domo.ro/......HD_46F6500

Am cumparat un cablu HDMI, ( am si cablul acela cu 2 capete cu mufe una rosie si una alba )

Ce incerc eu sa fac... sa aud sunetul de la tv prin home cinema... m-am chinuit toata ziua si prin cablu hdmi si prin celalalt si setari si tot degeaba. Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| Zoricutzu a răspuns:

Acu vreo 20 si ceva de ani erau discutii despre semnalul tv de tipul ce normă de semnal ar trebui să fie adoptată... pentru ca semnalul mono (pentru un singur difuzor) să fie stereo ( pentru 2 difuzoare) semnalele elecrice fiind diferite ceea ce duce la efectul stereo.
Situatia e exact, fix
la stadiul de vis.
Concret in contemporaneitate semnalul transmis e mono si ar trebui răspîndit pentru fiecare din intrările sistemului home cinema (asta numai ca să se poată auzi toate difuzoarele dar fără ca să se simtă nici un efect, nici măcar cel stereo ), un electronist cu multă răbdare ar putea face un montaj prin care să distribuie semnalul mono 1 canal pentru 6 canale - 5.1 cum au sistemele home cinema, dar datorită firelor și mai ales mufelor folosite in cablurile de azi nu e chiar așa ușor.
Ar mai fi o posibilitate dacă sistemul de sunet are intrare pentru semnal mono și vreo setare de genul "virtual souround".