| oldschoolrom a întrebat:

Daca intr-o bucatarie mica 4m pe 4m vreau sa iau un televizor ca acesta http://www.domo.ro/......HD_22D5003 mic, se poate strica repede pentru ca de la aburi si avand in vedere ca e subtire nu ca cele vechi care au in spate 'ghiozdan' mare?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Tine-l cat mai departe de sursa de caldura si abur, pentru ca in final aburul
se condenseaza si se transforma in picaturi de apa (foarte fine) si intra in televizor. In timp il afecteaza. Daca ai bani poti sa-ti cumperi, dar mai bine investesti intr-o hota.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În modnormal ar trebui să fie mai rezistent deoarece cele clasice aveau nevoie de foarte înaltă tensiune pentru comanda anodică a tubului cinescop, în jur de 25 KV. La această tensiune în caz de umezeală apăreau imediat scurgeri de tensiune, descărcări etc.
Televizoarele moderne : LED, LCD etc. nu folosesc asemenea tensiuni şi sunt cu siguranţă din acest punct de vedere mai rezistente în mediu mai puţin uscat.

| horia2012 a răspuns:

Televizoarele rezistente la apa si aburi sunt foarte scumpe. Du-te aici:
http://www.spatv.ro/televizoare-lcd-bucatarie.html
dar daca il instalezi cat mai departe de aragaz si folosesti hota de fiecare data
nu o sa ai probleme.

| oldschoolrom explică (pentru horia2012):

Si daca nu am hota? TU ce recomanzi, sa iau aparat ca acela daca nu am hota sau nu?

| horia2012 a răspuns (pentru oldschoolrom):

Tine-l cat mai departe de sursa de caldura si abur, pentru ca in final aburul
se condenseaza si se transforma in picaturi de apa (foarte fine) si intra in televizor. In timp il afecteaza. Daca ai bani poti sa-ti cumperi, dar mai bine investesti intr-o hota.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Nu. Trebuie doar sa ai hota.