| Alexandru1323 a întrebat:

Salut.Mi-am cumparat un PC nou (procesor, placa de baza, placa video si rami) si am o intrebare.Mi-a spus un prieten de-al tatalui meu ca ar trebui reinstalat windows-ul daca pun alta placa de baza..Asa este? Si daca nu il reisntalez, ce se intampla?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca pui o placa de baza in acel PC este posibil ca Windowsul sa functioneze si sa trebuiasca sa instalezi doar niste drivere. Se poate, insa, sa nu mearga si nu va porni Windowsul. Trebuie sa intelegi ca, la scoaterea pacii de baza din PC sa-i produci deteriorari si sa pierzi garantia la ea.

| peperonies a răspuns:

Da. daca nu il reinstsalezi o sa iti dea blue screenuri. daca ai acelasi chipset e posibil sa mearga dar nu probabil.

| danutzu96 a răspuns:

Depine de tipul de licenta (daca ai asa ceva). Daca e OEM, nu merge si iti trebuie alta licenta. La retail se poate "migra" cu hdd-ul in alt calculator.