| PumpkinPie a întrebat:

Salut!
Mi-am făcut acum ceva timp un blog pe platforma blogger. Acum două-trei zile mi-am instalat nişte teme şi de la acele teme mi-au rămas câteva widget-uri pe care nu le mai pot şterge. Pot face ceve în această privinţă?
De asemenea, am mai văzut acea ofertă Google AdSense. Funcţionează? O folosiţi? Ştiţi alte moduri prin care pot pune reclame pe blog pentru a obţine profit?
Şi încă ceva: dacă sunt încă minoră, este vreo problemă? Am văzut la AdSense că trebuie să ai 18 ani. happy Aş fi bucuroasă să primesc mai multe răspunsuri pe această temă.
Numai bine!
Pumpkin Pie

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

1. ca sa-ti dispara widget-urile trebuie sa dezinstalezi tema respectiva si mai sunt vidget-uri care fac reclama la site-ul de unde ai luat tema respectiva! Daca dai clik dreapta pe widgetul respecti la proprietati vezi numele si apoi urmezi calea dupa nume pentru dezinstalare manuala
2. Google AdSense functioneaza il poti folosi!

neluL
| neluL a răspuns:

Arata-mi te rog despre ce widget este vorba da-mi un link ceva! vreau sa vad! sau fa-mi un printscreen si urca-l undeva!

neluL
| neluL a răspuns:

Pai mai intai configureaza feedul! Feedul iti apare gol acolo! nu artrebui sa fie asa
Feed de site
Aici se fac setarile pentru feedul blogului.
Intrati in: Modul avansat
Feed de postări pe blog - Puteti selecta ce doriti, dar daca selectati "Niciuna" atunci vizitatorii care s-au abonat la feedul blogului nu vor mai fi anuntati de actualizarea blogului.
In plus widget-uri gen Postari recente, Postari la intamplare nu vor mai functiona, deoarece ele se bazeaza tocmai pe aceste feed-uri.

Feed de comentarii pe blog si Feeduri comentarii pe postare - ca si mai sus daca sunt setate pe :Niciuna anumite widgeturi gen Comentarii recente sau Top comentatori vor inceta sa functione.

Deci setati-le pe toate cu optiunea "Pe scurt" sau "Complet"

Adresă URL pentru redirecţionarea feedului de postări
Aici puteti introduce adresa de feed de la FeedBurner pentru ca feedul blogului sa fie directionat catre ea.

Postaţi subsol de feed
Aici puteti scrie cateva cuvinte care vor apare sub feedul de postari.

Nu uitati sa salvati schimbarile facute.
Cred ca trebuie sa te uiti la setarile tale generale in blogger
intra aici http://bloggerajutor.blogspot.com/......ogger.html

| matrixismyname a răspuns:

Poti folosi adsense dar ca sa poti scoate banii trebuie sa ai peste 18 ani ca sa scoti cecurile de la banca (cecurile vin pe numele tau) iti recomand sa faci pe numele unui parinte/frate care are peste 18 ani. big grin

| PumpkinPie explică:

Salut din nou!
@neluL, am schimbat tema şi nu le-am putut dezinstala. Apoi am adăugat din nou una din teme în speranţa că vor reveni la normal şi voi putea să le şterg. Nu s-a întâmplat.
@vilmaristul, sigur că eu sunt în poză. Aveam laptop în pântece... şi acum, puteţi vedea. Chiar acum mă duc să... laughing
Numai bine!
Pumpkin Pie

| PumpkinPie explică:

@neluL, uite:
http://i.imgur.com/2UEFl.jpg
http://i.imgur.com/qTcH6.jpg
Deci: când dau "Editaţi" îmi apare fereastra din a doua imagine. Acolo nu pot face nimic, după cum vezi. Prin urmare, nici nu o pot elimina, mi-aş dori să ştiu cum si m-aş bucura enorm dacă m-ai putea ajuta. :)
Numai bine!
Pumpkin Pie

| PumpkinPie explică:

Salut din nou!
Am configurat feed-ul şi tot nu le pot elimina. sad
Numai bine!
Pumpkin Pie

| Lavynya_7372 a răspuns:

Am si eu un asemenea blogg dar nu mi s-a intamplat niciodata asta scuze nu te pot ajuta...sad

| vilmaristul a răspuns:

Esti asa mica cum esti in poza?
sau ne induci in eroare?