| AlexShadow26 a întrebat:

Mi s-a ars placa de rețea integrată ( nu mă întrebați nici eu nu stiu nu se mai aprinde nici măcar led ul) problema e ca nu vreau sa schimb toată placa de baza pentru asta ( nu are suport pentru o placa de rețea ) cineva mă sfătuit sa cumpăr un stick wireless faza e ca Windows ul a fost reinstalat și nu are nici măcar driver ul de net întrebarea mea este dacă cumpăr acest stick mă poate ajuta? Și pentru ca nu am driver ul mai trebuie sa setez ceva la el?

6 răspunsuri:
| Sn1p3r323 a răspuns:

Sunt placi wirlles pentru placa de baza

Bula
| Bula a răspuns:

Esti sigur ca placa de retea este defecta si nu cablul?

Ai mare noroc daca s-a ars doar placa de retea integrata si nu intreaga placa de baza!

Daca ai un slot de card PCI liber, iti poti cumpara o placa de retea (recomandat de 10/100/1000, mai rapid decat cel de 10/100):
https://www.emag.ro/......DY4KVNBBM/

Daca ai slot PCIe, atunci poti folosi card de extensie cu acelasi proprietati, de exemplu acesta:
https://www.emag.ro/......DDBDCKBBM/

In BIOS trebuie sa interzici placa de net integrata, dupa care va fi utilizabila placa noua, de extensie.
Daca nu este recunoscut de Windows (foarte rar), atunci descarci si instalezi driverul de la producatorul placii, pentru versiunea de windows pe care l-ai instalat.

| AlexShadow26 explică (pentru Sn1p3r323):

Nu am port pentru una

| AlexShadow26 explică (pentru Bula):

Nu am port pe placa de baza

Bula
| Bula a răspuns (pentru AlexShadow26):

NU am scris PORT, ci SLOT.
Sunt doua lucruri complet diferite!

Tu ai 2 sloturi PCIe pe placa:
"Slots
• 1 PCI Express gen3 x16 slot, supports up to PCIe 3.0 x 16 speed
• 1 PCI Express gen2 x1 slot"

Primul (cel lung) este pentru placa video, in al doilea (cel scurt de alaturi) poti conecta placa de retea PCIe pe care am dat link-ul mai sus.