| anonim_4396 a întrebat:

O placa video are un ventilator. Daca acel ventilator nu se misca adica nu se invarte niciodata acele elice se arde placa?

Răspuns Câştigător
| Virgillius a răspuns:

Salut. Placa video este una din cele mai solicitate componente ale calculatorului, printre care si placa mama. Automat, daca este folosita acea placa video ( De ordinul a catorva ore) si nu are o cale de racire, poate sa se arda sau chiar mai rau, sa afecteze si restul componentelor calculatorului. Daca folosesti acea placa video, opreste calculatorul si du-te undeva unde sa o repari sau, de preferat, sa o schimbi.

6 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Daca ventilatoru nu se invarte sa raceasca procesoru placi video risti sa o arunci finca se arde. Incerca sa misti de el sa ii faci unpic de joc poate este blocat, daca nu va trebui sa cumperi altu

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu rulează aplicații care să folosească intensiv acel procesor, e posibil să scape. Dar în mod normal, acel ventilator trebuie să meargă!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Acel ventilator trebuie sa se miste, ai o placa video cu racire activa (cu ventilator). Sunt placi video cu racire pasiva, care nu au ventilator pentru a raci, dar au alta structura a blocului de aluminiu. La tine racirea se bazeaza pe ventilator. La inceput o sa mearga computerul din ce in ce mai greu, daca-l fortezi exista riscul sa se inchida, sa primesti erori, ori sa arzi placa video. Se recomanda inlocuirea ventilatorului, daca ai carcasa deschisa pune macar un ventilator sa bata pe placa video... pana schimbi ventilatorul in cauza. Nu costa mai mult de 10/20 lei. Bafta!

| vladv26 a răspuns:

Depinde pe ce aplicatii intri pe calculator ai grija sa nu intri pe aplicatii ff mari asa o sa ti se arda

| heldeN a răspuns:

Nu se arde, doar, ia foc!
Daca nu o folosesti, gen jocuri 24/7 sau programe care o solicita nu ar trebui sa se arda, dar daca o folosesti, se incalzeste ..ventilatorul nu o raceste si ii zici papa

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Salut,
In cele mai multe cazuri, da, placa video nu primeste racirea necesara si se arde.