| matei1411 a întrebat:

pasta siliconica e aceias cu pasta termica?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Din contra, pasta termica conduce caldura (denumirea oficiala e pasta termoconductoare) asigurand un contact etans intre procesor si cooler. Ajuta la transferul mai bun de caldura intre cele doua.
Si da, aceeasi chestie, daca e destinata pc. happy

3 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Daca le cumperi de la un magazin de calculatoare da happy

| dEmEnt0rR a răspuns:

Nu...pasta siliconica nu are proprietatile pastei termice...cea termica retine caldura sau nu ii da permeabilitate! sper ca te-am ajutat!

| dEmEnt0rR a răspuns (pentru CataC):

Mai citeste odata postul meu si vezi la ce m-am oferit...nu am vrut sa intelegi ca opreste caldura...m-am referit ca rezista sa se topeasca sau sa se dezintegreze pasta. fata de una normala.De aia se numeste pasta termo conductoare.lol si sa stii si tu ca la un procesor nu trebuie caldura:nu prea multa, de aia se recomanda cand procesorul are o temperatura peste medie (exemplu 50 grade Celsius) e mult peste medie si rolul pastei termoconductoare este acela de a rezista.cooler-ul dupa cum vine si numele inseamna" racitor" cu cat o racire mai buna la procesor cu atat mai putine sanse ca pc ala sa se restarteze la o temperatura setata in bios ca procesorul in sine sa nu se arda! peace! o seara faina!

| CataC a răspuns (pentru dEmEnt0rR):

Din contra, pasta termica conduce caldura (denumirea oficiala e pasta termoconductoare) asigurand un contact etans intre procesor si cooler. Ajuta la transferul mai bun de caldura intre cele doua.
Si da, aceeasi chestie, daca e destinata pc. happy