| bulzz a întrebat:

Salut pe laptop la specificati tehnice imi scrie ecranul laptopului ca e de 15.6" HD LED LCD pai cum ori e led ori e lcd nu?happy
sau e 2 in 1 ca si cafeaua?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Diferenţa este în principal legată de felul de realizare a imaginii.
Plasma foloseşte ecran cu gaze ionizate.
LCD-ul foloseşte ecran cu cristale lichide.
LCD-ul foloseşte în spate un neon.
LED TV-ul foloseşte în spate în loc de neon un şir de led-uri.

| TovarasuLyn a răspuns:

LED-ul este o ramura al LCD-ului.O ramura mai buna, la sensul ca daca te uiti la un unghi mai inclinat de 30 de grade imaginea se vede inca bine si foloseste tehnologie LED