| Girly97 a întrebat:

Salut! Pentru un obiect reincarcabil prin cablu USB, ca sa nu fie conectat la calculator, se poate sa fie conectat la un incarcator de telefon si sa fie incarcat la priza?

4 răspunsuri:
| Ionut123987 a răspuns:

Da. Eu mereu fac asa

| Girly97 explică (pentru Ionut123987):

Perfect, asta voiam sa stiu. Multumesc!

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident...

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca incarcatorul are mufa USB incorporat, pentru conectarea cablului de incarcare.
Port-urile USB din calculator "scot" 5V, iar incarcatoarele cu mufa USB incorporata scot tot 5V, deci sunt echivalente.

Nu acelasi lucru se intampla la incarcatoarele care nu au mufa USB incorporata, ci doar cablul isese din corpul incarcatorului si are la capat o mufa micro-USB! La asemenea incarcatoare, tensiunea de incarcare poate fi mai mare de 5V, deci pot dauna dispozitivului conectat!