| SSaleu20 a întrebat:

Salut, placa mea de baza (un Acer B75H2-AD) nu suporta win 10, am vazut pe net dupa ce am instalat win 10 si dupa 1/2ore de folosinta a inceput sa se stinga si sa se aprinda iar.

Intrebarea mea e urmatoarea, pot face ceva, vreun update de drivere la placa de baza pentru a rula win 10?( win 10 se instaleaza si pornese dar dupa un timp face urat(se opreste si porneste singur)

5 răspunsuri:
| JUNNKiE47 a răspuns:

Nu, nu poți. Având în vedere că ai două exemple, argumente, e aproape logic că nu ai ce face.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui sa mearga daca este aceasta: https://www.ebay.com/......2256129356
Vezi sa nu fie problema de compatibilitatea dintre procesor si windows -adica ambele sa fie pe aceiasi biti (32 sau 64).
Vezi si daca ai memorie ram suficienta. Windows 10 merge si pe ddr3.

Bula
| Bula a răspuns:

Win10 solicita mai puternic sistemul care, dupa un jumat de ora, poate fi supraincalzit. Acesta ar explica restartarile si intarzierea aparitiei manifestarii problemei.
Verifica temperatura procesorului (in BIOS) imediat dupa restartare!
Daca temperatura este peste 60 grade, atunci trebuie curatat cooler-ul si schimbata pasta.
Daca temperatura este mai mica, atunci trebuie testata in profunzime memoria RAM, placa video, placa de baza, sursa de curent, hard disk-ul.

| SSaleu20 explică (pentru Bula):

Pai in win 7 ruleaza perfect jocuri precum gta5, fifa 17...
Am un i5 2400
8gb ram (4x2) ddr3
Gt 730 2gb ddr5 64bit
Sursa 600/650w nu mai stiu sigur

Bula
| Bula a răspuns (pentru SSaleu20):

Si cu temperaturile cum stai, la momentul "catastrofelor"?
Testarea sistemului ai facut?