| DoItSimple a întrebat:

am un laptop Asus Acer Aspire 7720. Am o placa video la el foarte veche (2004) si nu imi suporta niciun joc (ATI Radeon HD2600), Dupa cateva minute in joc, laptopul se stinge singur, brusc, Pasta termoconductoare - Pusa, Curatat-Da, (Nu e problema de supraincalzire). Am mai intrebat odata si mi s-a zis ca este de la Placa video. Intrebarea este urmatoarea: Se poate face ceva sa rezolv problema? (Inafara sa cumpar alta) Ceva update sau. nu stiu (La update nu ma prea pricep daca se poate rezolva cu update, Rog un link)
FUNDA!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Laptopul nu e desktop, asa ca nu ai ce sa cumperi! Laptopul nu e pentru jocuri!

| untu a răspuns:

Laptopul tau nu are nici un suport pentru jocuri, ar trebui sa luati altul cu suport pentru jocuri! Exemplu:Laptop HP Pavilion sau Compaq!

| Elynad a răspuns:

Nu as garanta ca nu este o problema termica actuala sau din trecut. Cel mai frecvent e vorba de lipituri fisurate sub chipsetul placii video iar manifestarile apar cand apare dilatarea datorata caldurii disipate. Pentru astea se foloseste metoda incalzirii cu aer cald pentru refecerea lipiturilor. De cele mai multe ori rezultatul este unul de scurta durata.
Daca ar fi o problema de drivere (update) nu ai putea intra deloc in joc. Asta pica!
Deci, trebuie sa mergi la un service...

| DoItSimple explică (pentru Elynad):

Dah. nu prea am inteles o iota din ce ai zis acolo dar in fine, cam cat ar costa chestia cu aer cald (daca e asta problem). Tin sa precizez ca laptopul a stat intr-un dulap tim de vreo 5-6 ani. Cat am avut un pc, pc-ul s-a stricat si am scos din nou laptopul (a mai avut probleme dar l-am reparat) Pasta, Curatare si hard In toti ani astia s-ar fi putut intampla si altceva cu el?