| Xander112 a întrebat:

Salut. Pot conecta un invertor auto la un alternator de mașină? Vreau sa fac asta pentru a obține 220V. Am văzut pe net că pot modifica alternatorul in sine pentru a scoate 220V, dar nu știu ce să zic. Poate veți râde de întrebarea asta, dar încă n-am experiența în domeniu. Vreau doar sa testez niste chestii. Eu mai am și un UPS de 500W pe care îl alimentez cu o baterie de mașină. Ceva sfaturi? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Alternatorul de masina "scoate" tensiune pana la cca. 16-18V TRIFAZAT, care se redreseaza printr-o punte cu 6 diode. Fiind tensiune alternativa, s-ar putea folosi direct un transformator (de exemplu, un transformator industrial de 380/24V, folosit invers).

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Pot conecta un invertor auto la..."

la priza de brichetă (12v), in mod clar