| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pot pune acest SSD https://www.emag.ro/......DGF30DBBM/
pe un laptop Lenovo Ideapad 320-15ISK?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai nevoie de o surubelnita in cruce sau in stea, depinde de cat de nou e laptopul, vezi suruburile de pe spatele lui.

Desfaci capacul din spate cu atentie, poti sa te ajuti de o cartela/card vechi de ~1mm grosime, pentru a desprinde "urechile" capacului.
Tragi usor HDD-ul din mufa SATA, ridicandu-l usor in sus din partea opusa mufei. si introduci SSD-ul.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Din pozele gasite pe net observ ca are unitate optica (DVD probabil).

Exista niste rack-uri (custi care au forma sertarului unitatii optice, si inauntrul acelei custi, exista un spatiu de ~ 7 mm inaltime, si incape la fix o unitate SSD pe interfata SATA, ce nu depaseste 7mm)

https://i.ytimg.com/vi/dfJmMzz9L7Y/maxresdefault.jpg

SAU poti inlocui HDD-ul actual, daca iti ajung doar 240 GB pentru tot ce faci cu laptopul.
Laptopul meu are 2 "usite" pe panoul de dedesubt: prin una am acces la HDD, prin cealalta am acces la RAM si la slotul mSATA.
Daca al tau nu are "usite", trebuie sa desfaci tot capacul, apoi ai acces in mod normal la HDD si RAM.

Din specificatiile gasite pe net, NU are din pacate slot M.2

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Da, are unitate optica, insa ma gândeam ca momentan sa înlocuiesc doar HDD-ul cu acel SSD, iar probabil în viitor sa scot DVD rom ul și sa pun ori alt SSD, ori hard disk-ul. 240 GB îmi sunt suficienți, doar Windows ul și 1 2 jocuri de maxim 10 GB vreau sa pun, în principiu, pe SSD, pe lângă restul programelor nu foarte mari. Nu ar fi o problema spațiul. Vreau doar sa știu dacă acel SSD de 2.5'' poate înlocui HDD-ul laptopului, adică sa nu depășească dimensiunile lui, și dacă am nevoie de anumite lucruri la montarea lui în acea' carcasa' în care sta HDD ul.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mersi mult, deci pot spune ca acel A400 e compatibil? Ai funda.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are 7mm sau putin sub aceasta cifra, e compatibil.

Insa ca si performante e slabut.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Încă o întrebare, am găsit alt SSD, acesta https://m.emag.ro/......DVPNFVBBM/
La dimensiuni are width 69.85, length 100.45 însă height ul se încadrează fiind 7 mm. Conteaza width ul și lenghtul atât timp cât height ul e 7 mm?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, toate Ssd urile difera puțin ca dimensiuni, însă locașurile în care trebuie sa le introduci au o oarecare toleranta pentru acele dimensiuni.
Ma refeream sa te asiguri ca înălțimea (grosimea ) nu e 9mm, caci in rest, alte valori intermediare nu exista.
Daca are 7, 01mm e încă ok, va sta puțin mai presat, carcasa e de plastic la urma urmei.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de o surubelnita in cruce sau in stea, depinde de cat de nou e laptopul, vezi suruburile de pe spatele lui.

Desfaci capacul din spate cu atentie, poti sa te ajuti de o cartela/card vechi de ~1mm grosime, pentru a desprinde "urechile" capacului.
Tragi usor HDD-ul din mufa SATA, ridicandu-l usor in sus din partea opusa mufei. si introduci SSD-ul.