| Preotul500 a întrebat:

Procesorul ( AMD Phenom x4 975be ) imi cam sta pe la 70 de grade in timp ce joc jocuri ca CS:GO, TF2 etc, si nu prea imi mai face fata cooler-ul si stiu ca o data si o data o sa inceapa sa faca figuri si "sa se arda". Vreau doar sa stiu daca atunci cand se incalzeste procesorul, imi este afectata in vreun fel placa video. Astept raspuns, mersi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Cand se incalzeste "procesorul" (= CPU), este afectat, ei bine, CPU.
Cand se incalzeste "placa video" (= GPU), este afectat, ghici, GPU.
Exceptie: cand CPU si GPU sunt 2-in-1 (= APU).

Placa video are propriul procesor specializat (GPU) de aceea are racire proprie.

Pe undeva stii tu ceva, temperatura in carcasa creste din cauza ambelor CPU si GPU care radiaza caldura si daca nu e bine ventilata carcasa pot sa apara probleme. Astfel, indirect, una o afecteaza pe cealalta - insa nu direct.

1 răspuns:
| Preotul500 explică (pentru flixbuster):

Te pup, atat voiam să stiu. tongue