| RăzvanSTO a întrebat:

Salut, puteti sa-mi faceti va rog un wishlist pana in 2000 de lei pentru light gaming, multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai in inbox mesaj cu configuratia, usor de adaugat in cos. e destul pentru medium gaming, pe setari normale; pe ultra duce slab dar duce in cateva fps-uri. Daca nu tii la detalii, o sa fie super ok. Pentru configurare extra, lasa-mi mesaj; daca vrei sa faci wire management sau vrei sursa modulara, ori alte chestii, e configurabil. Garantez ca duce multe. Uita-te la video!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Asta e facut pe pc garage:
-Placa video Sapphire Radeon RX 560 PULSE 2GB GDDR5 128-bit Lite 489 lei
-Procesor AMD Ryzen 3 1200 3. 1GHz box 406 lei
-Placa de baza MSI A320M PRO-VD/S 214 lei
-Memorie Crucial 8GB DDR4 2400MHz CL17 1.2v Bulk 269 lei
-SSD Kingston A400 240GB SATA-III 2.5 inch 176 lei
-Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB 190 lei
Carcasa Floston RED FIRE 104 lei
Sursa Segotep GTR-550 550W 115 lei

Totalul iese cam la 1930 lei si duce light gaming.

| NLS a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Cu exceptia faptului ca as renunta momentan la SSD, si as adauga prin locurile esentiale pentru a nu regreta ulterior, wishlistul propus anterior mi se pare cea mai potrivita alegere.
Unde as incerca eu sa plusez cu diferenta de la SSD:

sursa mai buna, Segotep nu sunt deloc peste Delux, care sunt adevarate bombe intr-un PC pe care vrei sa il pastrezi ceva timp.

si in plan secund, mai putin important, memorii de 2667MHz, caci sunt minimul recomandat de producator, si cu atat poate lucra/rula default procesorul. (vezi mai jos in link, la System memory)

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-3-1200

System Memory Specification 2667MHz

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca sursa aceea se gandeste sa bubuie in timp ce PC-ul e pornit, iti iei ramas bun de la aproape toate componentele, incepand cu placa de baza.