| PringAloe a întrebat:

Recent in 3 zile mi-a sarit de doua ori siguranta de la panoul electirc, de la frig oare? Sunt -18 gade. Azi dimineata am fost la stalp si siguranta era jos, prima data cand am ridicat siguranta, s-a coborat singura automat, a 2-a oara a ramas sus, nu s-a bagat nimic in priza atunci cand s-a luat curentul. Stie cineva daca ar fi de la frig (putin ptobabil)? Sau e alta cauza? Siguranta respectiva pe care o ridici in sus cand sare e consumabila? Va multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| Horologer a răspuns:

Nu e de la frig.Sunt 2 optiuni, ori sigurantele sunt arse, se poate intampla destul de des daca consumul de energie este crescut.Iar a doua e un pic mai grava, ai scurt pe fire.De la consumul crescut de energie electrica firele se "topesc" si atunci poti face scurt, asta am patit eu si a trebuit sa sparg toti pereti din casa pentru a inlocui toate firele.Precizez ca eu trebuia sa schimb toate firele electrice pentru ca aveau 20 de ani, erau de la bloc, adica proasta calitate, tu chemi un electrician si o sa "gaseasca" el scurtul.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e consumabilă, dar dacă nu e de calitate, se poate strica.
În mod clar ai un consum mare de curent din cauza frigului - caută să elimini tot ce nu e necesar. Sau schimbă siguranța (mă rog, cheamă un electrician, nu recomand intervențiile la rețea de către necalificați!)

| Horologer a răspuns (pentru Horologer):

De fapt, ar mai fi si a 3 optiune, cade siguranta din cauza ca ai prea mult consum pe una.Asta ar inseamna ca trebuie sa le divizezi.Mai pe scurt pui mai multe sigurante.

| PringAloe explică:

Odata mi s-a intamplat pe timp de zi, iar a 2-a oara s-a intamplat aseara, la ora 3 cand m-am trezit din somn nu mai mergea nimic... deci ma indoiesc sa fie consumul mare, pana acum a mers totul bine, de cand temperaturile sun joase au intervenit problemele astea

| PringAloe explică (pentru Horologer):

Sunt niste optiuni faptibile, chestia e ca eu cand m-am trezit aseara la ora 3 nu mai aveam curent, sarise siguranta. iar seara nu am consum mare va dati seama

| Horologer a răspuns (pentru PringAloe):

Inteleg ce vrei sa zici.Pana la urma cheama un electrician si o sa isi dea seama el care e problema ta, oricum trebuie sa o faci.Doar nu te pui sa umbli la fire atata vreme cat nu ai cunostinte in domeniu.

| PringAloe explică (pentru Horologer):

In nici-un caz n-am sa umblu acolo, daca vad ca si a 3-a oara imi sare siguranta am sa sunt un electrician, iti multumesc pentru tot happy

| Horologer a răspuns (pentru PringAloe):

Mult succes, si cost minim laughing

Răspuns utilizator avertizat