| swsh12314 a întrebat:

Salut, recent mi-am achizitionat un laptop (Lenovo ideeapad gaming 3) si am instalat driverele. Am instalat si driver la placa video dar cand stiam ca totul este in regula, am intrat intr-un joc si functiona in 3-5 fps. Laptop-ul are placa video dedicata nVIDIA rtx 3050 si in geforce now detecteaza placa video, dar cand m-am uitat la setari display imi arata ca am refresh rate de 1hz si bit depth de 8-bit si totusi cand dau pe display 1 este selectat refresh rate de 64 hz si la display adapter settings nu citeste placa video nici pe cea integrata.

3 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Salut!

Intră în NVIDIA Control Panel și apoi apasă pe Manage 3D settings din meniul din partea stângă a ecranului. Mai în dreapta vei vedea Program Settings, dai click pe el, iar mai jos, la 1. Select a program to customize, cauți și selectezi jocul dorit. După ce ai făcut acest lucru, trebuie să te duci la 2. Select the preferred graphics processor for this program, unde vei alege High-performance NVIDIA processor.

Poți încerca și cu aplicația GeForce Experience. O deschizi, te duci pe HOME, dai click pe jocul dorit iar apoi apeși pe butonul verde OPTIMISE din partea dreaptă a ecranului.

| aditimus a răspuns:

Ai pus windowsul pe 64 biti?

| LPCTSTR a răspuns:

Placile nu apar in device manager: Https://voltfixer.com/gpu-not-showing-windows-device-manager/
Chestia cu 8bit: https://answers.microsoft.com/......a019df4fa9
1Hz: https://answers.microsoft.com/......8a27ac2b6b
Poate ajuta astea.
Ce si de unde ai instalat driverele?