| rino90 a întrebat:

Salut,

Recent, s-a schimbat politica companiei unde lucrez si urmeaza sa monitorizeze foarte strict activitatea online. (adio muzica si orice altceva)

Pentru ca monitorizarea se va face prin tot ce trece prin servarul companiei, doresc sa imi maschez activitatea prin intermediul unei pagini X (intermediare) care sa permita accesarea altor pagini Y dorite (in interiorul paginii X); Un fel de google translate care modifica link-ul paginii pentru atunci cand vreau sa le accesez traduse.
Puteti sa-mi recomandati o alternativa similara cu google translate, eventual care sa nu incorporeze in link continutul site-ului accesat?
P.S.: nu pot sa instalez soft-uri.

De asemenea, orice alta alternativa care nu pastreaza adresa paginii in server este bine venita. happy

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Cum nu imi trebuie nu am mai folosit hide.me de vreo 2 ani si nu am stiut ca s-au schimbat, pe vremea cand l-am folosit bagai adresa unde vroiai sa ajungi la ei pe site si te anonimizau... acum vad ca au scos asta si vor sa platesti abonament si vpn

deci scuze ca nu am verificat inainte de a raspunde happy

raman in orice caz extensiile de browser, te duci pe store-ul browser-ului si cauti "vpn"

de asemenea, poti sa pui browsere fara instalare, exista versiuni portabile la browserele: Iron si Comodo Dragon, de asemenea exista site-ul:
https://portableapps.com/
care e pur si simplu dedicat pe ideea asta si merge pana la instalezi pe un calculator ce aplicatii vrei, dar le instalezi pe un stick, apoi scoti stick-ul si te duci pe alt calculator si iti merg binemercic, direct fara sa mai instalezi nimic
si are si vreo 5 browsere mari (chrome, firefox, iron, maxton, opera, etc.) si mai multe browsere mici QupZilla, SeaMonkey, etc.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu potiface nimic fara ca un admin priceput sa nu observe traficul facut de tine.
Poti incerca sa asculti muzica de pe un stick USB sau din... telefon (internet prin comunicare de date).

| Simpatic a răspuns:

Ceea ce cauti tu nu exista, sunt curios daca altii mai priceputi stiu.
Exista programe care mascheaza linkurile accesate si chiar continutul paginilor dar acelea trebuiesc instalate si rulate.
Nu cred ca ai ce sa faci.

| Emazio a răspuns:

De ce nu folosesti telefonul sa accesezi orice altceva? Nu aveti voie sa va atingeti telefoanele? Iti iei pana la urma o boxa portabila si o conectezi la tel si schimbi din ea muzica si o opresti etc, sau casti bluetooth si umbli din ele la muzica din telefon. Daca e vorba doar de muzica. In rest mai poti sa iti iei smartwatch sa faci un minim de activitati, de exemplu de mesagerie.

| Bizon95 a răspuns:

Https://hide.me/en/
nu poti sa instalezi nimic, nici macar extensii de browser?

| rino90 explică (pentru Bizon95):

Am vazut ca extensiile nu necesita drept de administrator.
Pot sa folosesc extensii.

| rino90 explică (pentru Bizon95):

Treaba cu vpn-ul nu cred ca o sa functioneze. (m-am gandit si eu la asta)
Daca procesul este [PC>Server>provider>...>website], VPN-ul n-ar ajuta, pentru ca PC-ul are cablu direct in Server si abia dupa ce trece de server ar avea vreun efect VPN-ul.

| Bizon95 a răspuns (pentru rino90):

Vpn-ul nu e pc-server-provider
vpn-ul e pc_via_server_via_provider... comunicatie ppp sau direct proxy catre un vpn_server care e encriptata (comunicatia)

deci server/provider pot sa vada praful de pe toba si in cel mai bun caz sa limiteze conexiunea spre serverul de vpn daca reusesc sa determine care e!

ce inseamna vpn: inseamna ca ma connectez la serverul de vpn si dupa aia la internet, iar intre mine si serverul de vpn se "simte" ca si cum serverul de vpn ar fi pe reteaua mea locala

iar daca iti merg extensiile te-ai scos, sunt o tona

iar eu ti-am dat acel "hide.me" care e mult mai SUPARAT decat o extensie, din cauza ca, PRACTIC, faci vpn direct printr-o pagina de web, DECI NICI O SETARE, NICI O INSTALARE, NICI MACAR O EXTENSIEwinking

crede-ma ca am fost administrator de videochat, mi s-a cerut sa tai yahoo, si la fiecare 2 zile cineva sfatuia una dintre pitipoancele cu care lucram CUM SA TREACA PESTE LIMITARILE MELE... si trebuia sa adaug alte limitari, iar ideea e cam infinita, INTOTDEAUNA SE GASESTE O SOLUTIE SA TRECI PESTE CENZURA big grin

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

Hide.me e cam criptic, de fapt e o pagina de web
https://hide.me/en/

| rino90 explică (pentru Bizon95):

Multumesc!
O sa incerc sa vad cum merge.

Sa ai o seara grozava!

| Bizon95 a răspuns (pentru rino90):

Cu placere
o zi buna si tie

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

Cum nu imi trebuie nu am mai folosit hide.me de vreo 2 ani si nu am stiut ca s-au schimbat, pe vremea cand l-am folosit bagai adresa unde vroiai sa ajungi la ei pe site si te anonimizau... acum vad ca au scos asta si vor sa platesti abonament si vpn

deci scuze ca nu am verificat inainte de a raspunde happy

raman in orice caz extensiile de browser, te duci pe store-ul browser-ului si cauti "vpn"

de asemenea, poti sa pui browsere fara instalare, exista versiuni portabile la browserele: Iron si Comodo Dragon, de asemenea exista site-ul:
https://portableapps.com/
care e pur si simplu dedicat pe ideea asta si merge pana la instalezi pe un calculator ce aplicatii vrei, dar le instalezi pe un stick, apoi scoti stick-ul si te duci pe alt calculator si iti merg binemercic, direct fara sa mai instalezi nimic
si are si vreo 5 browsere mari (chrome, firefox, iron, maxton, opera, etc.) si mai multe browsere mici QupZilla, SeaMonkey, etc.

| Yuoia a răspuns:

Dar tu nu mergi la serviciu ca sa muncesti? Si cred ca mai ai si salar foarte mare pentru ca toata ziua faci orice altceva.

| Simpatic a răspuns (pentru Yuoia):

Unii ar face orice sa nu munceasca happy Dar trebuie sa privim si partea obiectiva munca de birou este plictisitoare si sa stai numai cu ochii intr-un monitor nu e foarte placut, mai ales daca nu e FB sau intagram sau orice alte siteuri.

| Yuoia a răspuns (pentru Simpatic):

Adevarat, la birou e plictisitor. Dar el nu e singurul care face munca de birou. Sa vezi cum e in contabilitate! Eu nu as face contabilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programele pe care ei le folosesc, sunt de regula ca team view, si te controleaza inopinant, intra cand nici nu te astepti, si vede fix ce vezi tu pe ecran in momentul in care ei se uita.
Dar tu pentru ce vrei sa fii platit?
Ca sa stai la munca pe Facebook?
stai dracu acasa, si lasa pe altul, care munceste.,
Daca tu freci pla la munca, si aia nu fac profit, la ce te-ar mai plati? Eu ca patron, daca vedeam ca dai kics si luai banii degeaba, te dadeam afara a doua zi, fara preaviz, si angajam pe altul capabil.
Si iti dadeam si timp liber, sa stai acasa cat vrei, la calculator pe Facebook si muzica. happy

| Rd79 a răspuns:

Tu n-ai telefon? Cu date?