| Benyamin173 a întrebat:

Stie cineva dacă această "chestie" poate fi folosita si pe post de splitter dar totodată sa conectez niște ventilatoare la gigabyte rgb fusion? Daca nu, ce ar trebui sa cumpăr ca sa pot conecta 4 ventilatoare si sa le conctez la rgb ffusion?
https://youtu.be/URB1hVnpyHw

ps:o sa iau sursa revobron si la această da aceea chestie gratuită.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Hai ca imi e mila de tine, pui a doua oara intrebarea asta si nici un raspuns
ai fetish-ul cu ventilatoarele, iar nimeni pe aici nu se omoara cu fetisul asta

de ce e fetish, pai, in locul tau, eu personal mi-as cumpara cinshpe' ventilatoare supersilent si nu m-as strofoca in nici un fel ca sa le controlez, isi fac treaba singure si nu fac zgomot, adioz!

totusi, ca sa iti scarpin fetish-ul in idea de ajutor de pe site-ul asta, iti dau un raspuns pertinent:

da telefon la: www.pc-coolers.ro

ei sunt singurii din tara asta de care stiu si am auzit ca scarpina asa fetish-uri, chiar la un moment dat m-am uitat ca dracu'... aveau o oferta care costa mai mult decat un calculator suparat, in care iti modificau o carcasa pentru tevi de apa, si iti faceau racire cu apa si cu RADIATOR EXTERN, care era aproape la fel de mare ca si calculatorul, si racea placa de baza, procesoare, placi video, hdd chiar si memorie

| Benyamin173 explică (pentru ziftode):

Mulțumesc mult!rolling on the floor

| ziftode a răspuns (pentru Benyamin173):

Cu placerewinking

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi 4 ventilatoare simple de 12V (cu 2 fire, fara comanda de turatie) si un comutator basculant cu 2 pozitii si "0" in mijloc.
Firele negre (-) ale ventilatoarelor le legi impreuna si le conectezi la firele negre (masa) de la sursa (mufa de la Flopy disk sau o mufa pentru hard disk IDE).
Firele rosii (+) ale ventilatoarelor le legi de asemenea impreuna si cu borna comuna a comutatorului.
Cele doua borne de comutare a comutatorului le legi la sursa, la firul rosu respectiv la firul galben.
Sa nu lasam fire neizolate!

In acest fel, comutatorul va opri ventilatoarele in pozitia "0" (mijloc), iar in cealalte doua pozitii va alimenta ventilatoarele cu 5V (turatie redusa) sau 12V (turatie si racire maxima).

Este ceea mai simpla si ieftina metoda pentru a rezolva problema mai multor ventilatoare. happy

| Benyamin173 explică (pentru Bula):

Ok, multumesc dar cred ca o sa vad cum fac cu sursa, la sursa imi da un fel de controller pentru fan uri si cred ca acela este ok...
https://youtu.be/URB1hVnpyHw
Dar acum nu stiu sigur daca cu această chestie merge sa controlez ventilatoare din rgb fusion, dar cred ca merge deoarece am vazut ca aceea "chestie" are un slot si un cablu care vine in cutie pentru a l conecta la placa de baza si asa presupun ca merge

| Bula a răspuns (pentru Benyamin173):

Probabil va functiona si asa.
Daca-l primesti gratis, cu cablurile impreuna, atunci il vei putea folosi doar bagand mufele.
Daca trebuie sa mai cumperi si cabluri la el atunci diferenta de pret de la ventilatoare (cu turatie reglabila) + cele ale cablurilor va fi mai mare decat varianta pe care am propus-o.

| Benyamin173 explică (pentru Bula):

E gratis, si pot introduce chiar si cooler ul de la procesorrolling on the floor si vine cu 3 cabluri( unul de alimentare la sursa, unul pentru placa de baza si un cablu de prelungire pentru cele e la procesor) si are dacă nu am înșel 6 sloturi rolling on the floor

| Bula a răspuns (pentru Benyamin173):

Cooler-ul pentru procesor este cam riscant de trecut prin mai multe adaugiri cu mufe.
Restul ventilatoarelor poti conecta pe el, cu alimentarea si comanda de la placa de baza.

Mai greu va fi sa realizezi tirajul de aer optim in carcasa. big grin

| Benyamin173 explică (pentru Bula):

Da,dar o sa încerc să fac un wire management bun ca sa nu ocupe cablurile mult loc in carcasă, este bine ca aceea chestie vine si cu niște benzi magnetice si asa o pot pune fixa pe carcasa si cablurile de la ventilatoare o sa încerc să le prind cu niște bride.