| SuciuFlo a întrebat:

Sunt putin nedumerit, pe o placa de baza http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/b85m-gamer/ se poate pune un procesor http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4460-32g hz-box/ si o placa video http://www.pcgarage.ro/......128-bit-3/ adica se potrivesc pentru gaming? merge sa bag un far cry4 fara probleme? va rog sa-mi explicati, nu ma prea pricep, dar vreau sa-mi fac un pc pentru gaming

Răspuns Câştigător
| iInfinityDarkness a răspuns:

Ar trebui să meargă. Placa aceea de bază suportă procesorul ales de tine. În orice caz, suportă i3, i5 şi i7 de generaţia a 4-a, dar şi procesoare celeron. Da, se potriveşte. Cât despre placa video se potriveşte şi ea, întrucât are interfaţa pci express x16 3.0. Baftă!

| SuciuFlo explică (pentru iInfinityDarkness):

Mai am cateva intrebari simple, sursa si carcasa...astea nu prea conteaza, nu? adica pana la 200 de lei le iau si pe alea, zic eu. Iar rami se potrivesc 9cl? adica asa ar trebui

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru SuciuFlo):

Din punctul meu de vedere, dacă doreşti să ai un calculator special pentru gaming îţi recomand să nu achiziţionezi "orice sursă de 2 lei". Uită-te în special după rubrica "eficienţă" şi "80+ Bronze". Cât despre carcasă, trebuie să fie încăpătoare ca să aibă loc pentru placa video şi să fie ventilată corespunzător, wire management.Memoria ram, da, trebuie să fie ddr3, iar dacă alegi să pui mai multe module, acestea trebuie să lucreze în dual channel, adică să fie aceleaşi memorii (Capacitate, frecvenţă, producător, latenţă etc).

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru SuciuFlo):

Da, este eficientă, rapidă şi silenţioasă. Carcasa este ok în banii aceştia.

| SuciuFlo explică (pentru iInfinityDarkness):

Deci toate se potrivesc? piesele sunt pe www.pcgarage.ro le-as putea gasi altundeva mai ieftin?

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru SuciuFlo):

Da, se potrivesc. Nu cred că le-ai putea găsi mai ieftin, poate sh sau vândute de alţii.

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru SuciuFlo):

Ai putea cere totuşi şi părerea experţilor de pe http://www.mygarage.ro/.

| SuciuFlo explică (pentru iInfinityDarkness):

Multumesc mult pentru ajutor!