| FukUBetta a întrebat:

Salut, tocmai am terminat de instalat Windows 10, dar am uitat sa dau "format" la o partitie, si acum nu o citeste, ce as putea face fara sau reiau tot procesul de la capat. Daca este nevoie neaparat sa reiau procesul de la capat cum o fac, ca nu imi arata mesajul "Press any key to boot from CD or DVD" si eu sunt confuz. Specificati cat mai mult si cat mai bine puteti va rog!

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa intri in Bios si sa selectezi ca prima optiune bootarea de pe cd sau dvd, depinde ce folosesti.

7 răspunsuri:
| lilianaadelina a răspuns:

Incearca sa bagi un program de formatare

| FukUBetta explică (pentru lilianaadelina):

Nu prea am incredere sa descarc chestii, ca in situatia in care sunt nu stiu daca mai instalez din nou laptop-ul cu aceeasi usurinta cu care l-am instalat când am uitat sa formatez a doua partitie...

| lilianaadelina a răspuns (pentru FukUBetta):

In acest caz,.nu stiu cum sa te ajut

| MihaiNicu23 a răspuns:

E mai sigur si mai rapid sa instalezi windows-ul din nou decat sa insatlezi fel si fel de proagrame care nu sunt ceea ce trebuie.

| FukUBetta explică (pentru MihaiNicu23):

Da, is constient, dar cum fac sa instalez din nou Windows-ul? Ca nu imi da mesajul "Press any key to boot from CD or DVD" DVD-ul fiind acelasi care l-am folosit la prima instalare.

| Algo098 a răspuns:

Hard disk-ul e gol? Lipseste partitia D?
Daca nu e nimic de recuperat si se doreste doar crearea unei partitii, se poate intra in Disk Management:

se porneste pc-ul, se da click dreapta pe steguletul windows din stanga jos si se da click pe Disk Management.
Acolo se va vedea hard disk-ul si daca exista spatiu neformatat sau partitie care nu are atribuita o litera, se face ceea ce trebuie dupa caz.

| FukUBetta explică (pentru Algo098):

As fi apreciat sa imi dai mai multe detalii ca sa stiu pe alta data, dar tot este okay, am rezolvat...